ارتقاء روزافزون در صنعت بالابر و آسانسور

ارتقاء روزافزون در صنعت بالابر و آسانسور

آینده صنعت بالابر و آسانسور

در خصوص آینده بالابرها و آسانسورها نمی توان نظر قطعی صادر نمود، زیرا هرگونه دستیابی به پیشرفت در این زمینه تنها به گستره تفکر و محدودیت های صنعتی و رشد تکنولوژی انسانی وابسته می باشد. دورنمای کلی که بر اساس آخرین دست آوردها قابل فرض می باشد استفاده از تکنولوژی های ذیل می باشد:

در آینده نزدیک می توان انتظار تغییرات ذیل را در زمینه تکنولوژی بکار رفته در آسانسورها را داشت :

1- افزایش سرعت آسانسورها

2- حذف سیم بکسل ( ارائه جایگزین برای آن )

3- کاهش ابعاد اشغال شده توسط متعلقات آسانسور

4- افزایش استفاده از آسانسورهای بدون موتورخانه

5- ارتقای سیستم های مدیریت ترافیک مسافرین

افزایش سرعت آسانسورها

کمپانی های ژاپنی از قبیل توشیبا، میتسوبیشی و هیتاچی رقابت سختی جهت دستیابی به رکورد سرعت آسانسورها دارند. برندهای یاد شده در تلاش هستند تا به تکنولوژی های برتری در زمینه صنعت آسانسور برسند تا بتوانند به سرعت های بیش از 83/16 متر بر ثانیه برسند. در حال حاضر آسانسورهای برج های بلند، سرعتی بین 5/1 الی 5 متر بر ثانیه را دارا بوده و این سرعت در برج های مخابراتی به 5 الی 10 متر بر ثانیه می رسد. طیق رکورد ثبت شده گینس برج تایپه در تایوان با ارتفاع 509 متر و 101 از برند توشیبا بوده و سرعت آن بالغ بر 83/16 متر بر ثانیه می باشد. برج خلیفه دبی نیز با ارتفاع 828 متر دارای رکورد بیشترین تراول آسانسور با بیش از 504 متر می باشد. سرعت آسانسورهای برج خلیفه دبی 7/11 متر بر ثانیه می باشد. لازم به ذکر است شرکت میتسوبیشی نیز مدعی نصب آسانسور با سرعت 18 متر بر ثانیه در برج شانگهای چین می باشد. برج های یاد شده که طبق پیش بینی ها در سال 2014 عملیات اجرایی آن به پایان خواهد رسید، دارای 632 متر ارتفاع می باشد. بدیهی است رکورد یاد شده پس از اتمام ساخت برج مذکور و ثبت آن در گینس قابل استناد خواهد بود.

 

 

جایگزینی سیم بکسل ها

امروزه تمایل بیشتری به استفاده از بلت بجای سیم بکسل وجود دارد. استفاده بلت دارای مزایای بسیاری از قبیل موارد ذیل می باشد:

1- برطرف شدن مشکل سائیدگی فلکه

2- برطرف شدن مشکل استهلاک و یا پارگی سیم بکسل

3- عدم نیاز به روغن کاری

4- ایجاد حرکت نرم و آرام تر

5- کاهش مفید ابعاد چاه آسانسور

6- کاهش فضای موتورخانه بدلیل کاهش قطر فلکه

7- ایمنی بیشتر سرویس کاران

8- کاهش مصرف برق تا 50%

9- دوام بیشتر بلت نسبت به سیم بکسل

بلت که بصورت مجموعه ای از سیم های فولادی پوشیده شده از پلی اورتان و سایر ترکیبات بوده که در ابتدا توسط شرکت اوتیس ثبت اختراع شده و جایگزین سیم بکسل گردیده است. بدلیل مزیت های بسیار تکنولوژی بلت کمپانی های شیندلر و کنه نیز نسبت به ساخت بلت اختصاصی خود اقدام نموده و امروزه از آن در محصولات خود استفاده می نمایند.

 

 

کاهش ابعاد اشغال شده توسط متعلقات آسانسور

امروزه تمام تلاش تولیدکنندگان معطوف به کاستن از فضای اشغال شده توسط متعلقات آسانسور بوده و تمام برندها سعی می نمایند تا نسبت به این امر که منجر به طراحی مفید تر فضاهای معماری می باشد اقدام نمایند.

افزایش استفاده از آسانسورهای بدون موتورخانه

در آسانسور بدون موتورخانه یا Machine Room Less (MRL) بجای استفاده از شاسی فولادی سنگین پرحجم در موتورخانه آسانسور بر روی سازه بتونی سقف چاه، با توجه به تغییر تکنولوژی امکان کاهش ابعاد موتور مقدور گردیده لذا موتور در انتهای ریل آسانسور در بالاترین نقطه چاه نصب می گردد. اما بارزترین مورد در استفاده آسانسورهای بدون موتورخانه مربوط به آسانسورهای هیدرولیکی است که اصلا نیازی به موتورخانه ندارند.

برخی از مزایای آسانسورهای بدون موتورخانه :

- عدم اشغال فضایی جهت موتورخانه

- نصب و راه اندازی سریع

- کم حجم بودن قطعات و لوازم

- کاهش هزینه های ساخت و ساز ساختمان

- سهولت سرویس و نگهداری

 

 

 

لازم به ذکر است در بالابرها و آسانسورهای هیدرولیکی فقط از زنجیر یا سیم بکسل استفاده می شود ولی با این حال هیچ نیازی به موتورخانه نیست. علاوه بر این در آسانسورهای هیدرولیکی به دلیل استفاده از جک و پاور هیدرولیکی به هیچ وجه امکان سقوط وجود ندارد و حتی در صورت پاره شدن زنجیر یا سیم بکسل، بالابر به آهستگی به سمت پایین می آید.

 

 

ارتقای سیستم مدیریت ترافیک مسافرین

برای استفاده بهینه از آسانسور و بالابر و صرفه جویی در وقت و کاهش انرژی برق مصرفی، شرکت شیندلر نسبت به طراحی سیستم مدیریت آسانسور اقدام نموده که ضمن کاهش زمان انتظار رسیدن کابین و جلوگیری از تجمع مسافرین پشت درب طبقه، مسافرین قبل از رسیدن به درب آسانسور، از طریق پایانه های مستقر در لابی ها و ورودی ها از طریق کارت ویژه به سیستم متصل شده و سیستم یاد شده مناسبترین بالابر را معرفی می نماید. مکانیزم یاد شده با حذف حرکت اضافی آسانسورها، ضمن کاهش زمان انتظار، عمر قطعات را افزایش داده و در مصرف انرژی صرفه جویی می نماید. از مزایای سیستم های مدیریت ترافیک بالابرها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- کاهش زمان انتظار

- انتقال سریعتر مسافر

- استهلاک کمتر

- کاهش مصرف انرژی

در دورنمای صنعت آسانسور می توان مواردی را پیش بینی نمود که در صورت مقرون به صرفه بودن آن و نیز دستیابی به تکنولوژی های برتر می تواند قابل دسترس باشد، عبارتند از :

- آسانسورهای مغناطیسی

- آسانسورهای با کابین مدور

- آسانسور با محورهای حرکتی نامتعارف

بالابر و آسانسورهای مغناطیسی

در آسانسورهای مغناطیسی با حذف کامل موتور آسانسورهای سنتی پدیده ای جدید در حال شکل گیری است. با طراحی و استفاده ترکیبی از آهنرباهای دائمی و الکترومگنت ها، تعلیق آسانسور بدون تماس با ریل به اجرا درخواهد آمد، این حرکت شبیه حرکت قطارهای مغناطیسی می باشد که بسیار نرم و بی صدا است، هرچند بالابر مغناطیسی در مرحله آزمایش و تست است اما دیری نخواهد گذشت که این پدیده هم مانند دیگر موضوعات شگفتی ساز قدم به میدان گذاشته و باعث حیرت و خوشحالی دوستداران و استفاده کنندگان آسانسور گردد.

 

 

بالابر با مسیر دوار

طرح هایی جهت راه اندازی آسانسورهای پانوراما، در فضای باز به مانند آنچه در شهربازی وجود دارد ارائه شده است. مسیر طی شده آسانسور یاد شده از خارج ساختمان خواهد بود.

 

 

بالابر با محورهای حرکتی نامتعارف

بالابرهایی که امروزه استفاده می گردند بصورت عمودی جابه جا می شوند. محققین در حال بررسی مکانیزم هایی هستند تا بتوان آسانسورهایی با محورهای حرکتی نامتعارف را تولید نمایند. بعنوان مثال بالابر مسیری را بصورت عمودی طی می نماید سپس بخشی را بصورت افقی حرکت نموده و مجددا بصورت عمودی مسافر را به بالاترین نقطه برج هدایت می نماید. تصور کنید آسانسوری که بصورت مورب حرکت می نماید و ...

 

و در نهایت

بررسی بازار فعلی بالابر هیدرولیک و آسانسور کششی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا

 

 

Off Canvas Menu

سئو و بهینه سازی توسط دارکوب