بالابر عنکبوتی، امتیازات و کاربردها

بالابر عنکبوتي / امتيازات و کاربرد

کارخانه هاي سازنده سکوهاي کار هوايي (بالابر) در آمريکاي شمالي محصولات بسيار متنوعي توليد کرده اند، از بالابرهاي بوم دار گرفته تا انواع بالابر آکاردئوني. با اين حال نوع جديدي وارد بازار شده که با نام بالابر عنکبوتي شناخته مي شود.

 

 

بالابرهاي عنکبوتي بسيار شبيه بالابرهاي بوم دار معمولي هستند و در بازوها و پايه هاي خود از جک هاي هيدروليکي بهره مي برند، با اين تفاوت که شاسي کوچکتري داشته و به جاي جک هاي استقرار داراي چهارپا بوده که دستگاه را در هر حالتي بطور کاملا با ثبات روي زمين نگه مي دارد. که اين مورد بالابر عنکبوتي را داراي امتيازات ويژه اي مي کند :

- همانند بالابرهاي بوم دار مفصلي، بالابر عنکبوتي نيز در قسمت بازوهاي خود داراي چندين لولا هستند که باعث مانورپذيري بيشتر در مواجهه با موانع مختلف در ارتفاع را به آن مي دهد. بازوهاي اين دستگاه مي تواند تا 30 متر باز شود و دسترسي بدهد. (بستگي به نوع دستگاه و سازنده آن دارد)

- اين بالابر مي تواند در نقاطي که دسترسي سختي دارند براحتي فعاليت کند.

- وزن سبک. يک بالابر بوم دار به علت بالا بودن وزنش براي جابجا شدن نياز به نيرو و انرژي زيادي دارد. ولي بالابر عنکبوتي را به علت کمپکت (فشرده بودن شاسي) و وزن کمي که دارد، راحت تر مي توان کنترل و جابجا نمود.

- کاربري چند منظوره دارد.

- بالابرهاي بوم دار و مفصلي با سوخت فسيلي مثل بنزين و گازوئيل کار مي کنند، در صورتيکه بالابر عنکبوتي مجهز به باتري ميباشد. بنابراين مي تواند در فضاهاي بسته مثل فضاي داخل يک ساختمان نيز کار کند.

- تقريبا در هر جايي مي تواند کار کند. در عين اينکه براي کار در فضاي باز بسيار کاربردي و با دوام هستند، براي کار در داخل يک خانه نيز مي توانند بسيار مفيد واقع گردند.

- وقتي حرف از جمع و جور بودن دستگاه مي شود به اين معني است که برخي مدل هاي آن مي توانند در ابعاد جمع شده با عرض 8/0 متر و ارتفاع بسته شده 8/1 متر بصورت پکيج بسته بندي شوند.

 

 

- اکثر اين نوع دستگاه ها ظرفيت وزن 80 تا 250 کيلوگرم را دارند.

- بالابرهاي عنکبوتي خودکشش هستند و براي جابجايي مجهز به ريل هاي نواري (شني) مي باشند. بنابراين مي توانند تقريباً در هر نوع سطحي حرکت کنند. از زمين هاي مسطح يا غير هموار گرفته تا پشت يک کاميون.

- کار کردن با اين دستگاه بسيار سريع و آسان است، حتي براي يک تازه کار و مبتدي.

- نيازي نيست نگران کار کردن ماشين در دماي بالا يا دماي پايين باشيد. بالابرهاي عنکبوتي در هر نوع شرايط جوي با هر نوع درجه حرارتي کار ميکنند. ولي براي استفاده آنها در شرايط آب و هواي طوفاني عاقلانه عمل نماييد.

 

 

احتياطات لازم قبل از استفاده از بالابر عنکبوتي

همانند بالابرهاي بوم دار هيدروليکي، قبل از استفاده از بالابر عنکبوتي، مراقبت هاي لازم و احتياط هاي ايمني ضروري است. اين بدان معني است که قبل از استفاده مي بايست تمام تجهيزات دستگاه را مورد بررسي قرار داد تا در شرايط مناسب باشند. توليدکننده اين بالابر يک دستورالعمل همراه آن ارائه مي دهد که مطالعه آن ضروري است. تعدادي از اين موارد شامل موارد زير هستند :

- سيالات مربوط به دستگاه را چک کنيد تا در سطح درستي باشند. مايعات دستگاه شامل روغن هيدروليک، بنزين، گازوئيل و يا مايع خنک کننده مي باشند. همچنين بايد از عدم نشتي اين مايعات اطمينان حاصل نماييد.

- فشار باد لاستيک ها را چک کنيد. (در صورت وجود)

- باتري ها شارژ شوند

- سيستم ترمز و فرمان بررسي گردد

- چراغ هاي سيگنال و هشدار بررسي شود

- کمربندها و مهارهاي ايمني بررسي شود

- تمام موارد مربوط به سيستم هيدروليک و الکتريک بررسي شود

در صورتيکه هر يک از موارد فوق دچار نقصان بود نبايد از بالابر استفاده شود مگر اينکه ايراد برطرف گردد. بالابرهاي عنکبوتي علي رغم همه امتيازات و ويژگي هاي مفيدي که دارند مي بايست همانند همه بالابرهاي ديگر از لحاظ ايمني در شرايط استاندارد باشند.

Off Canvas Menu

سئو و بهینه سازی توسط دارکوب