عملیات بالابری و تجهیزات مربوط به آن

مقدمه

عمليات بالابري جزئي گره خورده در صنعت ساخت و ساز محسوب مي شود. اين کار مي تواند به صورت دستي و يا توسط تجهيزات بالابري صورت پذيرد. انجام آن به صورت دستي مي تواند کارگرها و افراد را به خطر انداخته و موجب از کارافتادگي و يا حتي مرگ شود. هزينه هاي مربوط به اين دست مخاطرات به مراتب بيشتر از هزينه استفاده از تجهيزات مناسب جهت بالا رفتن و پايين آوردن افراد و وسايل است.

عمليات بالابري

عمليات بالابري عملياتي است که مربوط به بلند کردن و پايين آمدن بار يا نفرات است. محموله اي که قرار است بالا يا پايين شود، آيتم يا آيتم هايي است که مي تواند شامل فرد يا افراد يا بار شود. همانطور که گفته شد اين عمل مي تواند بصورت دستي يا با تجهيزات صورت گيرد. بارگيري دستي، نگه داشتن، پايين آمدن، حمل يا جابجايي اغلب به عنوان "دستي حمل بار" ناميده مي شود. عمليات بالابري در ساخت و ساز هنگام انتقال مواد از محل ذخيره به محلي که پردازش مي شود ، انجام مي شود. بار شامل هر ماده يا افرادي است که با بلند کردن وسايل برداشته يا پايين مي آيند. تجهيزات بالابري شامل هرگونه تجهيزات يا ماشين آلات است که در محل کار براي بلند کردن يا پايين آوردن بارها يا افراد استفاده مي شود ، از جمله لوازم جانبي و اتصالات مورد استفاده براي لنگر زدن ، رفع يا پشتيباني تجهيزات.

تجهيزات بالابري در صنعت ساخت و ساز

يک بالابر : وسيله اي است که براي بلند کردن يا پائين آوردن بار از طريق جرثقيل يا بالابر استفاده مي شود که در اطراف آن طناب يا زنجير پيچيده مي شود. ممکن است اين دستگاه به صورت دستي، برقي، هيدروليک يا پنوماتيک کارکند و ممکن است از زنجير، فيبر يا سيم بکسل به عنوان واسطه بلند خود استفاده کند.

يک جرثقيل : نوعي دستگاه است که عموماً مجهز به بالابر ، طناب سيم يا زنجير و برشي است که از آن براي بلند کردن و پايين آمدن مواد سنگين و جابجايي آنها به صورت افقي استفاده مي شود. اين دستگاه انواع مختلفي دارد که شامل اين موارد هستند :

- تاور کرين : جرثقيلي است که به صورت تعادلي بوده و پايه آن روي زمين فيکس مي شود و داراي يک بازوي افقي بلند و وزنه تعادلي ميباشد. نحوه عملکرد به اين صورت مي باشد که بازوي افقي در محور تلاقي خود با محور عمودي داراي کابين کنترل اپراتور است و در انتهاي خود وزنه تعادلي داشته و بار بواسطه سيم بکسل و محورهاي گرداننده در نوک بازوي افقي جابجا مي گردد.

- جرثقيل تلسکوپي : داراي يک بوم مي باشد که از لوله هاي داخل هم رفته تشکيل شده است. يک مکانيزم تغذيه اي باعث افزايش يا کاهش لوله ها در کل طول مي شود. اين نوه جرثقيل ها بسيار سازگار هستند و اغلب پشت کاميونت ها نصب شده و براي امور ساختماني کوتاه مدت و کوچک مورد استفاده قرار مي گيرند.

- جرثقيل سيار : جرثقيل متحرک تحت کنترل کابل نصب شده بر روي خزنده ها يا ناقلهاي لاستيکي و يا جرثقيل هيدروليکي با بوم تلسکوپي نصب شده بر روي حامل هاي نوع کاميون يا همانند مدل هاي خودران است. آنها به گونه اي طراحي شده اند که به راحتي به يک سايت منتقل شوند و با انواع مختلفي از بار و محموله با تنظيم يا مونتاژ کم يا زياد استفاده شوند.

- جرثقيل هاي زميني : يک جرثقيل متحرک ، پشت کاميوني است که داراي تجهيزات لازم براي حرکت با سرعت در جاده هاي عمومي و در زمين هاي خشن در محل کار با استفاده از فرمان تمام چرخ است.

- جرثقيل خزنده: جرثقيلي است که بر روي زير باري با مجموعه اي از مسيرها (که به آنها خزنده نيز گفته مي شود) نصب شده است که ثبات و تحرک را تأمين مي کند. آنها به تنظيم کمي نياز دارند و مي توانند به همراه بار حرکت کنند اما بسيار سنگين هستند و به راحتي از يک محل کار به محل ديگر منتقل نمي شوند.

- بيل قدرتي (همچنين بيل جلو يا بيل استخراج از معادن برقي) يک دستگاه مجهز به سطل است که معمولاً داراي نيروي الکتريکي است ، براي حفاري و بارگيري زمين يا سنگ تکه تکه و براي سيستم هاي نقاله استخراج مواد معدني استفاده مي شود.

- هندلر تلسکوپي يا telehandler : نوعي جرثقيل است که داراي همه کاربري هاي يک دکل تلسکوپي است که مي تواند به جلو و به سمت بالا از داخل وسيله نقليه گسترش يابد. در انتهاي بوم ، چندين پيوست مي تواند مناسب باشد ، مانند سطل ، چنگال هاي پالت ، چنگ زدن به گوني يا وينچ.

- ليفتراک چنگک دار يک کاميون صنعتي با سيستم بالابر هيدروليکي بوده و چنگال براي برداشت و حمل مواد است.

- تجهيزات بالابري براي بالا بردن افراد :

يک سکوي کاري هوايي (بالابر نفربر) يا بالابر متحرک (MEWP) يک وسيله مکانيکي است که براي تأمين دسترسي موقت افراد يا تجهيزات به مناطق غيرقابل دسترسي ، معمولاً در ارتفاع استفاده مي شود. انواع مختلفي از سکوهاي دسترسي مکانيزه وجود دارد و انواع جداگانه ممکن است به عنوان "جمع کننده ميوه" يا "بالابر قيچي" نيز شناخته شوند. آنها مي توانند به صورت وسيله نقليه سواري ، خودران يا پيش پرده سوار شوند.

بالابر نفربر يا آسانسور مسافر يا آسانسور ساختماني معمولاً در پروژه هاي ساخت و ساز در مقياس بزرگ مانند ساختمان هاي مرتفع براي حمل و نقل افراد استفاده مي شود.

بار

بار شامل مواد و افراد (يا هر ترکيبي از اين موارد) است که توسط تجهيزات بالابري برداشته مي شود. بارها اغلب براي بلند کردن نقاط ثابت يا نيمه دائمي ثابت يا ضميمه فراهم مي شوند. در بيشتر موارد ، اينها بخشي از بار تلقي مي شوند. نمونه بارها عبارتند از :

مواد فله

کيسه ، بسته ، پالت و بستني

موارد گسسته (مانند بلوک بتوني بزرگ)

ماشين آلات و هر گونه چشم بلند کردن دائمي متصل شده است

Off Canvas Menu

سئو و بهینه سازی توسط دارکوب