چرا امور انبارداری نیازمند " جک پالت " است ؟

چرا در انبارها از " جک پالت " استفاده مي شود؟

مقدمه

جک پالت اساسي ترين و ابتدايي ترين نوع ليفتراک است. آنها هنگام حمل و نقل مسافت هاي طولاني يا بارهاي کامل يا جزئي پالت بهترين عملکرد را دارند. ساير عمليات هايي که از جک هاي پالت و پالت تراک (جک پالت برقي) استفاده مي کنند شامل بارگيري و تخليه کاميون ها و برداشت اجناس در سطح پايين زمين است. جک پالت و پالت تراک در 3 کلاس کاربري طبقه بندي مي شوند. 

تفاوت جک پالت و پالت تراک

تفاوت بين جک پالت و پالت تراک کاملاً ساده است : جک پالت به صورت دستي هدايت مي شود ، در حالي که يک باتري قابل شارژ نيروي لازم جهت عملکرد پالت تراک را تأمين مي کند.

دو نوع متداول پالت تراک وجود دارد :

1- نوعي که اپراتور همراه با دستگاه پياده راه مي رود (پياده)

2- نوعي که اپراتور سوار بر دستگاه مي شود و حرکت مي کند (سوار)

نوع پياده عموماً در مواردي که اجناس دستي نياز به جابجايي دارند استفاده مي شوند. که هم ميتوان بصورت دستي هم برقي کار را انجام داد. پالت تراک هاي برقي با سرعتي در حدود 4 مايل در ساعت حرکت مي کنند و ظرفيت بارگيري 2 تا 3 تن را دارا هستند. رنج حرکتي شاخک ها بين 80 تا 150 سانتيمتر يا به اندازه يک تا دو پالت مي باشد. از آنجايي که اين تراک ها خيلي سريع حرکت نمي کنند، مناسب براي کار در باراندازها هستند. چرا که تخليه و بارگيري ماشين هاي حمل بار در فواصل کوتاه انجام مي پذيرد. همچنين اين نوع جک پالت جهت کارهاي سبک و ارتفاع پايين بسيار مناسب هستند.

 

 

نوع سوار براي انجام امور با سرعت بالا و کارهايي که مسافت جابجايي زياد است، مناسب مي باشند. اپراتور پشت دستگاه و روي يک پايه مي ايستد و جک پالت را توسط يک دسته يا فرمان هدايت مي کند. نوع سوار در حالت بدون بار سرعتي در حدود 9 مايل در ساعت خواهد داشت و ظرفيت بارگيري آنها بين 3 تا 4 تن مي باشد. رنج حرکتي شاخک ها بين 92 تا 365 سانتيمتر يا به اندازه يک تا سه پالت مي باشد. اپراتور سوار بر دستگاه مي تواند توسط شاخک هاي بلند در سطح زمين جهت جابجايي چندين پالت براحتي فعاليت نمايد. درواقع در اين نوع پالت تراک ها، اپراتور نيز جزيي از دستگاه به شمار مي رود.

نوع ديگري از جک پالت برقي وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار ميگيرد. در اين نوع سکويي که اپراتور سوار آن مي گردد در وسط دستگاه قرار دارد. اين امر به منظور افزايش بهره وري و کارکردن با دستگاه در هر دو سمت راهروي محل کار است. از اين پالت تراک براي حمل وسايل بزرگتر و موانع حجيم در فاصله مکاني طولاني استفاده مي گردد.

 

 

جک پالت دستگاهي عمومي و کارآمد مي باشد ولي نمي تواند تمامي نيازهاي موارد انبارداري را برطرف سازد. جک پالت ها براي ذخيره سازي واحد بارگيري يا بارگذاري بالاتر از سطح کف در سيستم قفسه اي ، ذخيره انبوه بار و واحد بارگذاريِ بالاتر از سطح زمين مناسب نيستند و توانايي گذاشتن بار بالاتر از اولين قفسه را ندارند. مواردي که استفاده از آنها کاربردي مي باشند شامل موارد زير است :

- برداشتن جعبه از ارتفاع پايين

- فروشگاه هاي قطعات خودرو

- خطوط توليد (بارگيري و بارگذاري)

- فعاليت توليدي در حال اجرا

- جابجايي طولاني در سطح افقي

اگر چه جک پالت ها و پالت تراک ها از تجهيزات ابتدايي انبارداري هستند، ولي مي توان آنها بصورت سفارشي توليد کرد و ظرفيت و طول و عرض شاخک آنها را تغيير داد تا عملکردشان در انبارها بهبود يابد.

Off Canvas Menu

سئو و بهینه سازی توسط دارکوب