فروش بالابر

مقدمه

براي خريد يا فروش بالابر ابتدا مي بايست اطلاعات لازم در مورد آن را در اختيار داشت. اطلاعاتي از قبيل اصل نياز به بالابر، فضاي مورد نياز جهت نصب بالابر، ظرفيت مورد نياز، نفربر يا باري بودن بالابر، ثابت يا متحرک بودن آن و مواردي از اين قبيل. در نهايت وقتي قصد تهيه بالابر هيدروليکي گرفته شد، بايد شناخت کافي نسبت به آنرا داشت.

بالابرها يا آسانسور هيدروليکي دستگاه هايي کاملاً شناخته شده هستند طوري که همانند ماشين آلات و تجهيزات صنعتي ديگر، در موارد بسيار زيادي در سرتاسر جهان استفاده شده اند. اطمينان حاصل کنيد که آسانسور شما با درک نحوه کارکرد و تشخيص هرگونه اختلاف قبل از بروز مشکل، در شرايط عالي نگه داشته شده است يا اينکه تصميم بگيريد کدام نوع آسانسور براي تجارت يا ساختمان عمومي شما مناسب باشد. اما آيا جهت خريد يا فروش بالابر نحوه عملکرد آن را ميدانيد؟

درون يک بالابر هيدروليکي چه چيزي وجود دارد؟

سيستم هيدروليک در کليه صنايع ترتيبي مورد استفاده قرار مي گيرد. از سيستم ترمز ماشين گرفته تا جک خودرو و ليفتراک، که همه موارد از يک اصل اوليه تبعيت مي کنند. بالابر هيدروليکي نيز از اين قاعده مستثني نيست و هيچ تفاوتي در اصل کلي هيدرليک در سيستم آن وجود ندارد.

قطعات اصلي يک بالابر يا آسانسور هيدروليکي شامل اين موارد است :

- پيستون به همراه سيلندر (جک هيدروليک)

- ذخيره يا تانک روغن

- پمپ

- الکتروموتور (جهت عملکرد پمپ)

- شير

 

 

معمولاً بالابر هيدروليکي داراي يک محفظه ماشين است که درون آن پمپ، مايع سيال (روغن)، و موتور قرار دارد. در عين حال شايد با مشکل کمبود فضا روبرو باشيم. در نتيجه مي توان يک دستگاه بدون محفظه يا روملس (MRL) تهيه نمود.

نحوه عملکرد بالابر هيدروليکي

همانطور که گفته شد، اصلي ترين نکته در فروش بالابر اطلاع از نحوه عملکرد آن است. بالابر هيدروليکي بر اساس يک اصل کار مي کند :

- براي بالا رفتن پمپ هيدروليک روغن را تحت فشار و سيکل بسته، درون سيلندر وارد مي کند و پيستون به جلو رانده مي شود که منتج به بالا رفتن بالابر مي گردد.

- براي پايين آمدن شير هيدروليکي باز شده و مسير روغن جهت بازگشت به تانک روغن باز مي گردد. نيروي لازم جهت اين کار همان نيروي جاذبه ايست که به شاکله اصلي بالابر وارد مي شود. دياگرام زير همين عملکرد را نشان مي دهد.

 

 

زماني که شير بسته مي شود، روغن فقط مي تواند از طريق تانک روغن وارد سيلندر شود و وقتي شير باز است روغن فقط از درون سيلندر به داخل تانکر بر مي گردد. شاسي هاي کنترل موجب عملکرد پمپ و به حرکت درآمدن روغن مي شوند. وقتي به سطح مدنظر مي رسيم پمپ خاموش شده و سکوي بالابر در بالاترين نقطه دستگاه و در همان سطح متوقف مي گردد. در اين نقطه روغن درون سيلندر حبس شده است. موقعيت، اندازه و عملکرد سيلندر مي تواند 2 حالت داشته باشد : چاله دار و بدون نياز به چاله.

يک بالابر هيدروليک چاله دار چيست؟

بالابر هيدروليکي چاله دار يک بالابر معمولي ثابت است و واژه چاله به علت وجود حفره ايست که زير دستگاه و به اندازه سيلندر هيدروليک درون زمين تعبيه مي گردد و شفت و سيلندر بطور کامل درون آن قرار مي گيرند. قطر دهنه اين حفره طويل تقريباً به اندازه قطر سيلندر است. ارتفاع بالا رفتن اين مدل دقيقاً به اندازه طول شفت جک هيدروليکي است که از درون سيلندر خارج مي شود. در امر فروش بالابر اين نوع سيستم با عنوان "جک از زير" يا "جک از وسط" نيز شناخته مي شود.

 

 

يک بالابر هيدروليک بدون چاله چيست؟

به اين معني است که نيازي به يک حفره عميق جهت دفن کردن سيلندر درون آن نيست. پيستون ها به صورت مستقيم عمل مي کنند، و روي زمين در گوشه هاي پاييني سيستم بالابر نصب مي شوند. در اين نوع بالابر کل سيستم مانند يک جک عمل مي کند و شفت ها کابين را تا ارتفاع 20 الي 30 بالا مي برند. اين سيستم در جايي که امکان حفر وجود نداشته و مسير جابجايي کوتاه بوده و نياز به سيستم هيدروليک باشد، کاربرد فراواني دارد. بالابر بدون چاله در امر فروش بالابر يک سيستم متداول است.

مزايا و معايب فروش بالابر

مزايا :

- عدم نياز به موتورخانه و اتاق بالاي کابين

- عدم امکان سقوط . در صورت بروز هرگونه قطع اتصال در سيستم، کابين با سرعتي که روغن در مسير برگشت به تانک دارد به پايين مي آيد.

- اقتصادي تر بودن به معني ارزان تر بودن

- سازگاري بيشتر با محيط زيست. از آنجايي که در سيستم هيدروليک روغن وظيفه انتقال نيرو را دارد و باعث چند برابر شدن انرژي اوليه مي گردد در نتيجه انرژي مصرفي پايين تري در مقايسه با ساير بالابرها يا آسانسورها دارد.

 

 

معايب :

- حداکثر سرعت جابجايي يک بالابر هيدروليک 1 متر در ثانيه است که در قياس با سيستم هاي کششي نا اميدکننده به نظر مي آيد.

- محدوديت در ارتفاع بالابري (تا سقف ارتفاع 30 متر جهت يک بالابر ثابت)

- ميزان فضاي اشغالي توسط سيستم فرمان و تانک هيدروليک (که در مقايسه با ساير نمونه ها قابل چشم پوشي است)

- از آنجايي که در اين سيستم، روغن نقش اصلي را ايفا مي کند و اينکه روغن در دماهاي مختلف غلظت هاي متفاوتي خواهد داشت، مي بايست حتماً از روغن مناسب و يک سيستم هيدروليک مناسب استفاده کرد.

- امکان نشت روغن. که البته به معني خرابي سيستم نيست ولي مي بايست آنرا بطور مداوم بازرسي کرده و در امر نگهداري بالابر دقيق بود.

Off Canvas Menu

سئو و بهینه سازی توسط دارکوب