تماس با واحد فروش 02153806 (خط ویژه)    02156716224 و 02156716223
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

درحال بارگذاری...

بالابرها داراي انواع گوناگون و تقسيم بندي هاي متفاوت هستند. از تقسيم بندي هاي کلي مي توان به ثابت يا متحرک بودن، کارگاهي يا عمومي بودن، باري يا مخصوص نفر بودن، هيدروليک يا پنوماتيک يا وينچي بودن، ريلي (دکلي) يا قيچي بودن و چند نوع تقسيم بندي کلي ديگر اشاره نمود .

مبحث امروز ما در مورد بالابرهاي ثابت هيدروليکي مي باشد. همانطور که از اسمشان پيداست، بالابرهاي ثابت هيدروليکي داراي چند بخش اصلي هستند که شامل اين موارد هستند :

 

 

1- سازه فلزي : که روي ديوار نصب مي شود و معمولا از جنس پروفيل آهن با سايزهاي مختلف بوده که بصورت دو ستون عمودي که توسط تعدادي ناوداني حد فاصل يکسان در تمام طول ستون ها رعايت شده و به يکديگر متصل هستند. از مجموع اين ستون ها و ناوداني ها يک سازه فلزي بدست مي آيد که داخل بنا يا ديواري که بالابر آنجا قرار دارد، نصب شده است و تمام استقامت و ثبات آسانسور وابسته به آن است.

2- ريل هاي آسانسوري : ريل هاي فلزي مقاوم با آلياژ مخصوص هستند که عمدتاً به شکل T انگليسي بوده و روي سازه فلزي سوار مي شوند. مجموع کل بالابر از طريق اين ريل ها در طول ستون هاي سازه بالا و پايين خواهد شد.

3- ارابه و سکوي بالابر : ارابه بصورت عمود بر سازه فلزي توسط قطعاتي مثل کفشک روي ريل هاي آسانسوري قرار گرفته و در جهت عمود بالا و پايين مي شود و وظيفه حمل سکو يا سبد را بعده دارد. بسته به نوع دستگاه، سکو مي تواند بصورت يک صفحه فلزي ساده بوده و يا دور آن محصور شود و در مواردي يک کابين روي سکو قرار خواهد گرفت که بصورت يک مکعب چهار وجهي تمام سطوح را مسدود مي کند.

4- مجموعه هيدروليک : شامل قطعات اصلي جک هيدروليکي، شلنگ هاي هيدروليکي، پاور يونيت و جعبه برق و کابل هاي برق مي باشد.

جک هيدروليکي شامل يک سيلندر و يک پيستون بوده و با فشاري که سيال روغن بر پيستون اعمال مي کند آنرا در داخل سيلندر جابجا کرده و به بيرون فشار مي دهد و همين نيرو باعث بالا رفتن سکوي بالابر مي گردد. و همين طور بصورت برعکس، زماني که روغن از سيلندر خارج مي شود، پيستون به داخل سيلندر برگشته و سکو به سمت پايين هدايت مي گردد.

تانک روغن، شيرهاي هيدروليکي، الکتروموتور، پمپ و روغن نيز اجزاي تکيل دهنده پاوريونيت هستند که هر کدام وظيفه مخصوص به خود را دارند.

 

 

بعد از معرفي بخش هاي اصلي مي توان راجع به انواع بالابر ثابت هيدروليکي صحبت نمود. اين آسانسورها به دو نوع کلي باري و نفربر تقسيم مي شوند. منظور از بالابر باري، بالابري است که مخصوص حمل بار و وسيله طراحي گرديده و حمل نفر با آن مجاز نيست. بالابر نفربر يا نفري نيز همانطور که از نامش پيداست مخصوص حمل نفرات مي باشد. مکانيزم عملکرد هر دو بالابر مشابه است ولي براي بالابر مخصوص حمل نفر تمهيداتي در نظر گرفته مي شود تا ايمني افراد در طول جابجايي به حفظ شده و سلامت آنها دچار مخاطره نگردد.

در مباحث بعدي به تفاوت هاي اين دو نوع سيستم خواهيم پرداخت.