تماس با واحد فروش 02153806 (خط ویژه)    02156716224 و 02156716223

اطلاعیه مهم شرکت آسیابرج

شرکت تولیدی آسیابرج با بیش از 25 سال سابقه درخشان در زمینه تولید انواع بالابرهای صنعتی شناخته شده است، اما متاسفانه اخیرا تعدادی افراد سود جو و شرکت های نوپا و تازه تاسیس در قالب کسب و کار خود از عکس محصولات و مشخصات این شرکت در سایت خود استفاده نموده اند. لذا از کلیه مشتریان گرامی تقاضا می گردد حتما هنگام خرید جهت اطینان، از محصول مدنظر خود دیدن فرموده و رزومه کاری و نمونه کار دریافت نمایند.

بالابر متحرک

  

بالابر هیدرولیکی یکی از پرمخاطب ترین بالابرهای روز دنیاست که به دلیل امنیت بالاتر نسبت به سایر بالابرها متقاضیان بیشتری را به خود جلب می‌نماید. این بالابر به جای استفاده از سیستم قدیمی کابلی با کمک قوانین فیزیک که مهمترین آنها اصل پاسکال است جابه جایی را ممکن می‌کنند. اگر به دنبال خرید انواع بالابرهای هیدرولیکی هستید یا به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه با ما در این مطلب همراه باشید تا بیشتر با اصل پاسکال و کارکرد آن در بالابرهای هیدرولیکی آشنا شوید.

 

استفاده از بالابرها در زندگی انسان روز به روز در حال افزایش است. بالابرهای به بخشی تفکیک ناپذیر از زندگی انسان تبدیل شده اند که هر روزه در حال پیشرفت و توسعه هستند. بالابرهای هیدرولیکی یکی از مهمترین وسایلی هستند که از آن برای مقاصد مختلفی چون جابه جایی بار، کالا یا افراد استفاده می‌شود. قطعا شما هم نام هیدرولیک را پیش از این شنیده اید، در واقع هیدرولیک مکانیزمی است که وسایل و ماشین‌های زیادی در جهان بر اساس آن کار می‌کنند اما آیا می‌دانید هیدرولیک چیست و بر چه اساسی به آن هیدرولیک گفته می‌شود؟ هیدرولیک چه مکانیزمی دارد؟ آیا می‌دانید چه چیزی در ماشین‌ها و بالابرهای هیدرولیکی منجر به اعمال جابه جایی در آن می‌شود؟ در این مطلب قصد داریم با مکانیزم و نحوه کارکرد هیدرولیک در انواع ماشین آلات و بالابرها بیشتر آشنا شویم.

 

 

هیدرولیک چیست؟

 

هیدرولیک (به انگلیسی: Hydraulics ) اصلی است که در آن کارها از طریق سیالات (مایعات) تحت فشار انجام می‌شود در واقع یک روش کاربردی برای استفاده از سیالات تحت فشار است که از دیرباز توسط انسان در کارهای مختلف استفاده می‌شد. کلمه هیدرولیک یک کلمه یونانی است که به حرکات سیالاتی اشاره دارد. اصل هیدرولیک با کمک قوانین نیوتن باعث جابه جایی در اجسام می‌شود و بشر توانسته است از آن در بهتر کردن زندگی خود بهره ببرد.

 

 

در مکانیک سیالات هیدرولیک یعنی انجام کارها توسط مایعات تحت فشار یا در حال حرکت که خود از اصل پاسکال به عنوان یکی از قوانین فیزیک استفاده می‌نماید. امروزه با آشنایی بیشتر انسان با مبحث هیدرولیک، فعالیت‌هایی زیادی بنا بر این مبحث پایه ریزی شده است و کارهای بسیاری به خصوص در ماشین آلات به کمک هیدرولیک سیالات انجام می‌شود و نسبت به سایر روش‌ها محبوب تر است. یکی از مهمترین دلایلی که اصل هیدرولیک برای جابه جایی نسبت به سایر روش‌های مکانیکی و الکتریکی بیشتر به کار می‌رود مزیت افزایش نیرو در حین انتقال و قابلیت بالای آن در تغییر جهت سریع است.

 

 

مبحث هیدرولیک به انتقال انرژی با کمک یک سیال (مایع) انجام می‌شود و از آن در مسیرهای مختلف می‌توان استفاده نمود. در گذشته هیدرولیک برای جابه جایی و انتقال تنه‌های سنگین درختان یا سنگ‌های عظیم از جایی به جای دیگر استفاده می‌شد. استفاده از نیروی آب در زندگی انسان منجر به استفاده گسترده تر از مبحث هیدرولیک شد و امروزه در بسیاری از سیستم‌های پیشرفته مانند خودرو، بالابرها و ... از این مبحث با کمک روغن‌های هیدرولکی استفاده می‌شود.

 

اصل پاسکال در مبحث هیدرولیک

 

همانطور که گفته شد در مبحث هیدرولیک از اصل پاسکال یا اصل انتقال فشار مایع استفاده می‌شود که یکی از اصول مکانیک سیالات است و بر طبق این اصل: تغییر فشار در هر نقطه از یک مایع محصور شده در حالت استراحت، بدون تغییر به تمام مایع منتقل می‌شود. در واقع فشار وارد شده به یک بخش مایع محصور در یک محفظه به طور مساوی به تمام مایع درون محفظه و دیواره‌های محفظه منتقل می‌شود.

 

اصل پاسکال توسط بیلز پاسکال ریاضیدان فرانسوی در سال 1653 کشف شد و پس از آن به یکی از اصول پایه فیزیک تبدیل شد که به جابه جایی سیالات اشاره دارد. برطبق قانون پاسکال (به انگلیسی : Pascal’s Principle) تغییر فشار وارد شده به یک سیال در محیط بسته بدون هیچ تغییری به همه ی آن سیال انتقال می‌یابد برای مثال اگر یک لوله U‌ شکل با مایع پر شود و پیستون‌هایی در دو طرف انتهایی این لوله قرار گیرد، وارد کردن فشار به هر یک از پیستون‌ها در دو سر ظرف باعث وارد شدن فشار به مایع زیر آن می‌شود و این فشار به سراسر مایع منتقل می‌شود و به پیستون در سر دیگر لوله فشار وارد می‌کند و آن را جابه جا می‌کند. پس مایع درون لوله عامل اصلی حرکت پیستون ساکن است و مایع در این میان مانند یک رابط برای جابه جایی انرژی بدون کم و کاست عمل می‌نماید.

 

 

این اصل همان اصلی است که در ترمزهای هیدرولیک، دستگاه‌های بالابر و فشار دادن هیدرولیک به کار گرفته می‌شود و باعث می‌شود بدون اعمال نیروی زیاد یا ارتباط مستقیم انرژی جابه جا شود.

 

 

کاربرد هیدرولیک 

امروزه بسیاری از کارها به کمک مکانیزم هیدرولیک سیستم بسته انجام می‌شود. سیستم‌های هیدرولیکی در همه بخش‌های زندگی روزمره ما و صنایع گسترده شده است و شما می‌توانید آنها را در ساختمان سازی، کشاورزی، گمرک، حمل و نقل، و ... در نقش بیل مکانیکی، لودر، جرثقیل‌های بزرگ، تراکتورها، جک‌های مکانیکی، بالابرها، پرس‌های مواد و زباله، ماشین‌های ریخته گری، ماشین‌های در بازکن و ماشین‌های انجام پرس پلاستیک و ... مشاهده نمایید.

 

 

به طور کل هیدرولیک به دو دسته هیدرو دینامیک و هیدرو استاتیک تقسیم می‌شود و هر دو با مایعات و انرژی وارد بر آنها سر و کار دارد. در هیدرودینامیک از خصوصیات مایع در حال حرکت استفاده می‌شود، در واقع به انرژی جنبشی توجه دارد اما در هیدرواستاتیک از پتانسل سیالات استفاده می‌شود. به طور کل از هیدرولیک برای انتقال انرژی استفاده می‌شود و نسبت به سایر روش‌ها یعنی روش‌های مکانیکی و الکتریکی برای انتقال انرژی مزایای بیشتری دارد که این مزایا شامل:

 

 • طراحی ساده تر نسبت به سایر سیستم ها
 • اجزای کمتر و فضای جاگیری کمتر
 • انعطاف پذیری بالای سیستم هیدرولیک
 • راندمان بهتر سیستم هیدرولیک به سایرین
 • قابلیت افزایش نیرو در سیستم هیدرولیک
 • کنترل بهتر به دلیل دقت بیشتر سیستم هیدرولیک
 • اصطکاک کمتر سیستم هیدرولیکی نسبت به سایرین
 • قابلیت حمل و نقل برخی از این سیستم ها
 • هزینه ای به مراتب کمتر از سایر سیستم ها


کاربرد قانون پاسکال در بالابرهای هیدرولیکی 

 

همانطور که پیشتر گفتیم از قانون پاسکال در بالابرهای هیدرولیکی استفاده می‌شود. در واقع در بالابرهیدرولیکی از جک‌های هیدرولیک استفاده می‌شود که این جک‌ها با کمک گرفتن از قانون پاسکال اجسام را جابه جا می‌کنند. برای درک بهتر به شکل زیر توجه نمایید. همانطور که می‌بینید این سیستم در دو طرف استوانه‌هایی بزرگ و کوچک دارد و با لوله ای به هم متصل هستند داخل هر استوانه یک پیستون متحرک قرار دارد و فضای میان آن با مایعی پر شده است(به این مایع اغلب روغن هیدرولیک می‌گویند). زمانی که توسط پمپ یا هر نیروی دیگری به این یکی از پیستون‌ها فشار وارد شود روغن زیر آن تحت فشار قرار می‌گیرد و این فشار در سرتاسر روغن هیدرولیک اعمال می‌شود و باعث بالا رفتن پیستون در طرف دیگر آن می‌شود که منجر به جابه جایی خودرو می‌شود.

 

     

 

 

اجزای بالابر هیدرولیکی 

 

هر سیستم هیدرولیکی دارای اجزای مختلفی است تا بتواند از قانون پاسکال و مبحث هیدرولیک برای اعمال فشار و جابه جایی استفاده نماید. مهمترین بخش هر سیستم هیدرولیکی روغن هیدرولیک است که اصل پاسکال به کمک این روغن در سیستم هیدرولیک قابل اجرا است. بالابرهای هیدرولیکی از اجرای مختلفی برای جابه جایی این روغن تشکیل شده اند که اصلی ترین آنها شامل:

 

پمپ هیدرولیک 

پمپ هیدرولیک که به عنوان عامل اصلی در اجرای فشار در بالابرهای هیدرولیکی عمل می‌نماید. این پمپ توسط موتور کار می‌کند.

 

 

موتور هیدرولیک

موتور بالابرهای هیدرولیکی برای هدایت پمپ تعبیه می‌شوند. موتور به کمک نیروی الکتریکی باعث شروع عملکرد پمپ برای پر یا خالی کردن مخزن می‌شود.

پیستون و سلیندر

پیستون که درون سیلندری قرار گرفته است وظیفه جابه جایی اتاقک یا سکوی بار را بر عهده دارد. سیستم هیدرولیک در نهایت منجر به جابه جایی این پیستون و متعاقب آن جابه جایی بار می‌شود.

 

 

مخزن روغن

 

مخزن یا منبعی که روغن هیدرولیک درون آن قرار دارد نیز جز دیگری است که فرآیند پر و خالی شدن آن باعث جابه جایی پیستون و در نهایت جابه جایی اتاقک یا سکوی بار می‌شود.

 

سوپاپ یا دریچه

 

سوپاپ برای جلوگیری از برگشت روغن است به درون مخزن است. زمانی که سوپاپ بسته می‌شود روغن از مخزن به درون سیلندرها جریان می‌یابد و زمانی که سوپاپ باز می‌شود این جریان روغن به سوی مخزن باز می‌گردد که در نتیجه این اعمال بالابر در جهت بالا یا پایین حرکت می‌کند.

به طور کل انواع قدیمی تر بالابرهای هیدرولیکی فضای بیشتری اشغال می‌نمودند ولی در نمونه‌های جدیدتر موتورخانه سیستم حذف شده و به شکل یک محفظه در کنار بالابر قرار گرفته است به همین دلیل قابلیت اجرا در هر فضایی را دارد.

 

عملکرد بالابر هیدرولیکی 

پیشتر اشاره کردیم که بالابرهای هیدرولیکی از چند جز تشکیل شده اند که پمپ موتور، پیستون، لوله و سلیندر و مخزن روغن مهمترین آنها هستند. گفته شد بالابرهای هیدرولیکی توسط چرخه هیدرولیک کار می‌کنند در این بالابرها یک مخزن روغن وجود دارد که توسط لوله‌ها با پمپ موتور ارتباط دارد زمانی که کلید بالابر زده می‌شود با اتصال جریان برق پمپ روشن می‌شود و با اعمال فشار روغن مخزن خالی می‌شود و این خالی شدن باعث می‌شود پیستون به سمت بالا حرکت نماید که اغلب اتاقک یا سکوی بار بر روی این پیستون قرار دارد. برای پایین آمدن بالابر، این پروسه به صورت برعکس عمل می‌کند یعنی روغن دوباره به مخزن بازگردانده می‌شود و به واسطه آن پیستون نیز پایین می‌آید. در واقع پر و خالی شدن مخزن روغن عمل جابه جایی را در این سیستم انجام می‌شود.

 

انواع بالابر هیدرولیکی 

 

بالابر‌های هیدرولیکی به طور کل در دو دسته بالابر باربری و بالابر نفربری طبقه بندی می‌شوند یعنی یا برای حمل بار هستند یا برای حمل افراد. این بالابرهای هیدرولیکی اغلب با سیستم‌های مختلفی ترکیب شده اند و همین باعث ظهور انواع و اقسام بالابر هیدرولیکی شده است که مخاطب بسیاری را به خود جلب نموده است. این نوع بالابر به عنوان پرفروش ترین بالابرها نیز شناخته می‌شوند زیرا قابلیت استفاده در هر فضا و مکانی را دارند. در اینجا به برخی از پر فروش ترین این محصولات اشاره می‌نماییم.

 

بالابر هیدرولیکی خانگی

 

این نوع بالابر بیشتر برای مصارف خانگی کاربرد دارد و برای جابه جایی میان طبقات به کار گرفته می‌شود. اغلب در خانه‌هایی که پله دارند و مکانی برای تعبیه آسانسور ندارند از این نوع بالابر استفاده می‌شود زیرا هم کم جا می‌گیرد و هم ایمنی بیشتری در پی دارد.

 

بالابر هیدرولیکی فروشگاهی

 

در فروشگاه‌ها اغلب قفسه‌های بزرگی وجود دارد. هر چه فروشگاه بزرگتر تعداد قفسه‌ها بیشتر می‌شود و متعاقب آن جابه جایی این بارها نیازمند انرژی زیادی خواهد بود. استفاده از بالابرهای فروشگاهی که هم کم جا هستند و هم ایمن می‌تواند در مدیریت اجناس به فروشندگان کمک بسیاری نماید.

 

بالابر هیدرولیکی صنعتی

در صنایع مختلف از بالابرهای هیدرولیکی بسیار استفاده می‌شود. از آنجایی که انواع مختلفی از بالابر هیدرولیکی وجود دارد. اغلب فعالیت‌های صنعتی مانند ساخت، نصب، راه اندازی و حتی بازسازی در ارتفاع به کمک بالابرهای صنعتی هیدرولیکی انجام می‌شود. از بالابرهای صنعتی در صنایعی همچون ساختمان سازی، سد سازی، ماشین سازی، هواپیماسازی، کشتی سازی و ... استفاده می‌شود.

 

ویلچر بر هیدرولیکی

 

با افزایش طبقات در سالهای اخیر معلولین و افراد مسن با مشکلات بسیاری در جابه جایی در میان طبقات یا حتی کم ارتفاع مواجه شده اند. ویلچربرهای هیدرولیکی به معلولین کمک می‌کند ارتفاعات کم را به راحتی بدون کمک گرفتن از دیگران طی نمایند.

 

 

لازم به ذکر است که برخی از ویلچرها خود از سیستم هیدرولیک استفاده می‌نمایند که به آنها ویلچر هیدرولیکی گفته می‌شود. این نوع ویلچر اغلب پیشرفته هستند و امکانات حرکتی بیشتری در اختیار کاربر خود قرار می‌دهند.

 

سکوی هیدرولیکی بالابر (نفر بر)

سکوهای نفربرها پرکاربردترین بالابرهای هیدرولیکی هستند که در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. این سکوها در صنایع مختلف کاربرد دارند و اغلب حفاظی دور سکوی آن برای جلوگیری از افتادن افراد وجود دارد. بالابر‌های آکاردئونی از مهمترین نوع این نوع بالابرها هستند.

 

بالابرهای هیدرولیکی کاربرد آسانی دارند و به سادگی در اختیار شما قرار می‌گیرند با توجه به نوع کاربرد آنها شما روزانه ممکن است در موارد متعددی از آنها استفاده کرده باشید. یکی از دلایل عمده استقبال از این نوع بالابر کم خطر بودن آن است. پایین بودن ریسک سقوط در این نوع بالابر نسبت به سایر بالابرها و کاهش خطر جانی، به دلیل سقوط آرامی که دارند باعث شده است افراد از آن بیشتر از سایر روش‌ها در مصارف خانگی، فروشگاهی، انبارداری، صنعتی و محیط‌های ساخت و ساز استفاده نمایند.

خرید بالابرهای هیدرولیکی 

ممکن است پس از مطالعه و پرس و جو تصمیم به خرید یک بالابر هیدرولیکی گرفته باشید. انتخاب بالابر هیدرولیکی متناسب با فعالیتی که دارید نیازمند مشاوره حرفه ای است و یک تیم حرفه ای برای نصب و راه اندازی است. شما عزیزان اگر به دنبال خرید هر نوع بالابر هیدرولیک یا استعلام قیمت بالابر هیدرولیکی هستید می‌توانید با متخصصان ما در آسیا برج تماس بگیرید و از مشاوره این شرکت برای انتخاب و خرید بهترین بالابر هیدرولیکی و نصب و راه اندازی بالابر هیدرولیکی راهنمایی، مشاوره و خدمات دریافت نمایید.

قیمت بالابرهای هیدرولیکی 

قیمت بالابرهای هیدرولیکی نسبت به سایر بالابرها مقرون به صرفه تر است. این نوع بالابر متناسب با فضای مورد استفاده و کاربرد انواع مختلفی دارد که نمی توان قیمت واحدی برای آنها معین نمود. با توجه به فضایی که دارید و نوع کاربرد این نوع بالابر شما انتخاب‌های متنوعی دارید. لازم به ذکر است هرچه بالابر بزرگتر و پیشرفته تر باشد به همان اندازه قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

مزایای بالابرهای هیدرولیکی نسبت به سایر بالابرها 

همانطور که گفته شد بالابرهای هیدرولیکی نسبت به نوع مکانیکی و الکتریکی از استقبال بیشتری برخوردار است که یکی از دلایل آن مزایای این نوع بالابر نسبت به نمونه‌های دیگر است. ادغام سیستم هیدرولیک با سیستم‌های مختلف توانسته انواع مختلفی از این نوع بالابر را در اختیار شما قرار دهد که مزایای بیشتری دارد در اینجا به چند مزیت اصلی این نوع بالابرها اشاره می‌نمایم.

 • قابل استفاده برای حمل بار و کالا در هر محیطی به خصوص انبارها و فروشگاه ها
 • قابل استفاده برای حمل افراد برای جابه جایی یا حمل تکنسین‌ها برای نصب و تعمیرات
 • نیاز به کمترین فضا برای نصب و راه اندازی نسبت به سایر بالابرها
 • مناسب برای حمل نفر و ویلچر در فضاهای مسکونی
 • قابلیت اجرا با برق‌های شهری تک فاز و 3 فاز
 • کمترین میزان تخریب برای نصب و راه اندازی
 • کمترین میزان وقت برای سرویس و نگهداری
 • کمترین هزینه تعیمرات در میان سایر بالابرها
 • انعطاف پذیری بالا برای نصب و راه اندازی
 • ضریب اطمینان و امنیت بالا و کاهش خطرات جانی
 • قابلیت افزایش نیرو و قدرت انتقال بار و کالا
 • دقت بالا در جابه جایی و کنترل بار

لازم به ذکر است که بالابرهای هیدرولیک معایبی نیز دارد برای مثال سرعت انتقال آنها نسبت به سایرین کمتر است و همچنین در ارتفاعات بیشتر از چهار طبقه نمی توان از آن استفاده نمود. به همین دلیل از این نوع بالابر بیشتر برای ساختمان‌های قدیمی که امکان نصب و راه اندازی آسانسور ندارند استفاده می‌شود.

آسیا برج تولید کننده انواع بالابر هیدرولیکی در کشور

شرکت آسیا برج به عنوان یکی از تولیدکننده گان باسابقه انواع بالابر ساختمانی، بالابر خانگی، بالابر هیدرولیکی و بالابر صنعتی در کشور شناخته می‌شود که 30 سال فعالیت حرفه ای در این زمینه دارد. آسیا برج در سالهای اخیر توانسته است قدم‌های بزرگی در صنعت ساخت بالابر در ایران بردارد که مهمترین آن ساخت بزرگترین بالابر متحرک آکاردئونی تولید شده در ایران در سال 1395 بوده است.آسیا برج با مجوز رسمی از وزارت صنایع، تولیدات خود را با ضمانت و خدمات پس از فروش عرضه می‌نماید. این شرکت توانسته است با استفاده از تجهیزات روز دنیا و نیروی کار متخصص، کیفیت محصولات خود را ارتقا داد و برای مشتریان خود رضایت و آسودگی خاطر را به ارمغان بیاورد. آسیا برج در سالهای اخیر تولیدات خود را به کشورهای امارات متحد عربي، کويت، عراق، ازبکستان، آذربايجان، افغانستان و ... صادر نموده است که نشان از کیفیت بالای محصولات این شرکت دارد. رضایتمندی شما عزیزان ضامن بقای کار کارکنان آسیا برج برای تولید محصولات بهتر متناسب با نیاز جامعه است. برای اطلاعات بیشتر درباره محصولات شرکت از بخش محصولات بازدید نمایید.

تماس با واحد فروش

021-53806

آدرس ما

تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24