تماس با واحد فروش 02153806 (خط ویژه)    02156716224 و 02156716223

درحال بارگذاری...

مقدمه

هر شغل داراي مجموعه اي منحصر به فرد از چالش ها است. براي کساني که نياز به استفاده از يک بالابر هوايي دارند، هنگام کار در فضاهاي تنگ و در اطراف موانع در صورتي که بالابر صحيح انتخاب نشده باشد، انجام وظايف شغلي مشکلتر خواهد شد. اين محدوديت ها اغلب در فضاهاي داخلي بسيار زياد است، با توجه به وجود ورودي ها و راه هاي باريک و اشياء، نياز به مانور در اطراف موانع خواهد بود. در بعضي موقعيت ها، حتي مي توان از پله ها و آسانسور براي صعود استفاده کرد. فعاليت هاي کاربردي در فضاي باز مي تواند به همان اندازه چالش برانگيز باشد. چالش روبرو شدن با خطوط باريک، خطرات کابل هاي برق که در ارتفاع قرار دارند و حتي ترافيک و عابر پياده.

خوشبختانه بازار امروز ماشين هاي گوناگوني را براي رفع نيازهاي مختلف در محل کار ارائه مي دهد. براي کارگاه هايي که ممکن است فضاي محدودي در کف داشته باشند، عمدتاً بالابرهاي آکاردئوني و بالابرهاي دکلي عمودرو مناسب مي باشند، زيرا آنها فشار بار کم را با ابعاد تنگ و جمع و جور خود مي توانند جابجا کنند. آدام هيلي، مدير توسعه محصولات جني، با اين امر که بالابرهاي آکاردئوني را مي توان به عنوان يک کمپرسور ارزان قيمت براي دسترسي به ارتفاع عمود با کمترين و با ظرفيت بالا عرضه کرد موافق است. او مي گويد: اما مشاغل زيادي وجود دارد که اين ماشين آلات با بهره وري بالا قادر به انجام آنها نيستند. زماني که شما در حال رفتن به بالا و يا زير يا روي ماشين آلات هستيد و يا منطقه اي که در آن کار مي کنيد نياز به يک شاسي باريک دارد، و يا به منظور دستيابي به يک شکاف بزرگ لازم است موانعي را از سر راه خود برداريد، بکارگيري بالابر تلسکوپي براي اينگونه شغل ها ايده آل خواهد بود. براي اطمينان از اينکه شما بالابر مناسب مخصوص کار خود را در اختيار داريد مي بايست برآورد درستي از مشخصات محل کار خود تهيه کنيد. جزئياتي مثل محدوديت هاي فضاي کار، شرايط زمين، دسترسي ها و نزديکي به نفرات يا کارگران، اخذ تاييديه از سازمان هاي مربوط به انجام کار و مواد و تجهيزاتي که حمل و نقل خواهند شد. آدام هيلي همچنين بر اهميت انتخاب يک دستگاه که تمام معيارهاي کاري را برآورده مي کند، تأکيد مي کند. او مي گويد: توليدکنندگان، مدل ها و گزينه هاي متعددي وجود دارد که ممکن است بسته به وضعيت و در دسترس بودن آنها، بازدهي مؤثرتر و ايمن تري حاصل گردد. اما بدون توجه به قابليت دسترسي، هرگز دستگاهي انتخاب نکنيد که تمام ويژگي هاي گفته شده را نداشته باشد.

 

ارزيابي انجام فعاليت ها و شغل ها در فضاي بسته و درون ساختمان

 

 

هنگام ارزيابي بالابرهاي هوايي براي استفاده در محيط هاي داخلي ، ابتدا بايد دسترسي به نقاط مختلف محل کار ابتدا را مدنظر قرار داد، Paul Kreutzwiser مدير سيستم هاي کار هوايي در بخش بين الملل شرکت JLG اندازه گيري ابعاد دروازه ها و راهرو ها را توصيه مي کند. همچنين براي موانع سرباري که بايد تحت آن فعاليت انجام شود را بررسي کنيد. مورد بعدي که بايد در نظر بگيريد ارتفاع محل کار مي باشد. همچنين محدوديت هاي بار و سطوح کف را که بالابر درآن حرکت مي کند، ارزيابي کنيد. مطمئن شويد که سطح مي تواند وزن دستگاه را بدون آسيب رساندن از وزن نگه دارد. برخي از اين ماشين ها بسيار سنگين هستند. به عنوان مثال ممکن است شما بالابري در اختيار داشته باشيد که به طور خودکار سرويس هاي نگهداري مربوط به خود را انجام دهد و احتياجي به تعمير و نگهداري ادواري نداشته باشد ولي وزن زيادي داشته باشد، يا همچنين ممکن است يک بالابر جمع و جور جهت کار در محل هاي باريک داشته باشد که بسيار پرکاربرد باشد ولي چرخ هاي آن از جنس سخت و خشني باشد. اين دستگاه ها مي توانند کف زمين را خراب کنند يا باعث فروپاشي تمام کاشي ها يا سنگ هاي کف شوند و بايد مراقب سلامت افراد در اين شرايط نيز بود. اگر نياز به عبور از طبقه هاي حساس باشد، يک بالابر خزنده جمع و جور با فشار کمي که به زمين تحميل مي کند، مي تواند يک گزينه مناسب باشد. اين دستگاه ها به طور معمول گران تر از انواع ديگر آن هستند ولي کارهايي را انجام مي دهند که ديگر بالابرها از پس انجامشان برنمي آيند. اين نوع بالابر قادر است در جايي که جنس کف آن بسيار حساس بوده و داراي دربها و راهروهاي باريک، رمپ و راه پله است، سطح بدنه خود را مطابق سطوح ناهموار تنظيم کند و کار موردنظر را به بهترين شکل انجام دهد. از ديگر مواردي که هنگام تهيه بالابر بايد لحاظ شود نوع سوخت بالابر است. بالابرهايي که از سوخت فسيلي مانند بنزين استفاده مي کنند يا بالابرهاي ديزلي داراي گازهاي خروجي هستند که عمدتاً سمي هستند و بايد در فضاهاي باز مورد استفاده قرار گيرند. ولي بالابرهاي برقي يا بالابرهاي برقي که از باتري استفاده مي کنند هيچ نوع گاز خروجي ندارند لذا جهت کار در فضاهاي بسته ايده آل هستند. ولي در بعضي موارد ممکن است قدرت يک بالابر برقي براي انجام کار مدنظر کم باشد، بالابرهاي هيبريدي در اين موارد به کار مي آيند (بالابر هيبريدي بالابري است که علاوه بر سوخت فسيلي قابليت کار با برق يا باتري را نيز دارد).

 

ملاحظات انجام کار توسط بالابر در فضاي باز

 

 

بسياري از فاکتورهاي اصلي در انتخاب بالابر مناسب فضاهاي داخلي مشمول انتخاب بالابر جهت کار در فضاي آزاد نيز مي شوند، فقط موارد ديگري بر حسب شرايط سطح فضاي کار نيز بايد در نظر گرفته شود. اگر بنا باشد بالابر در يک سطح صاف و هموار در فضاي بيرون کار کند، تفاوت خاصي با دستگاهي که در فضاي بسته مورد استفاده قرار مي گيرد نخواهد داشت. حال بسته به اينکه از يک بالابر تلسکوپي کوچک يا آکاردئوني يا دکلي استفاده شود، سازنده آن بايد محدوديت هايي از جمله مقدار باد، قابليت هاي شارژ و ديگر شرايط وابسته به محيط آزاد را در نظر بگيرد. بايد توجه داشت بعضي از دستگاه ها هيچ مقاومتي در مقابل باد ندارند و نبايد از آنها در محيط بيرون استفاده کرد. اگر قصد کار در زمين هايي با شرايط سخت و خشن (ناهموار) را داشته باشيم، بايد از يک بالابر سيزري (آکاردئوني) يا تلسکوپي طراحي شده براي اين شرايط استفاده کنيم. نبايد اين نکته را فراموش کرد که برخي دستگاه ها مخصوص جابجايي در زمين هاي ناهموار طراحي شده اند ولي موقع کار بايد آنها را در يک سطح صاف و هموار قرار داد و بعد از استقرار جک هاي نگهدارنده بالابر را به سمت بالا هدايت نمود. همچنين ممکن است شرايط سطحي زمين مورد نظر به مرور در طول روند عمليات دستخوش تغييرات شود. مثلا در ابتدا سطح زمين کار صاف و هموار بوده ولي بعد با حفاري هاي مختلف در طول کار روبرو باشيم، که در اين صورت نيز بايد از بالابر مناسب استفاده کنيم. ملاحظات مختلفي در ابتداي کار انتخاب بالابر مناسب جهت کار در فضاي باز وجود دارد ولي دو روش کلي وجود دارد که تمام اين ملاحظات را محدود مي کند تا تعريف بهتري براي دستيابي به دستگاه مورد نياز داشته باشيم :

 1- آيا سطح زمين محل کار هموار است يا غير هموار؟

2- آيا فضاي کافي براي رسيدن به محل کار مورد نظر به صورت مستقيم وجود دارد يا مي بايست جهت رسيدن به نقطه مد نظر از يک سري موانع رد شد؟

دانستن جواب اين پرسش ها در کمک به درک نحوه حرکت و جابجايي و استقرار بالابر در محل کار کاربرد فراواني دارد، که بدينوسيله مي توان دستگاه مناسب کار در فضاي باز را پيدا کنيد.

بعد از اينکه ماشين در جاي خود مستقر شود نوع دسترسي به ارتفاع متفاوت خواهد بود. ممکن است نقطه مدنظر دقيقا به طور مستقيم و عمود در بالاي محل استقرار بالابر قرار داشته باشد که در اين صورت بالابر آکارئوني يا بالابر دکلي عمود رو کاربرد خواهند داشت. اين بالابرها جمع و جور بوده و قدرت مانور عالي دارند. ولي بعضي اوقات براي رسيدن به نقطه مد نظر در ارتفاع به مانع يا محدوديت هايي برخورد مي کنيم که در اين صورت بايد از بالابرهايي که تحت زاويه عمل مي کنند استفاده شود. سکوي هوايي اين نوع بالابرها در نوک بوم آنها قرار دارد که عمدتاً به صورت تلسکوپي باز مي شود و سکو را تحت زاويه به بالا مي برد تا بتوان موانع احتمالي را رد کرد. هر چند ممکن است در بعضي موارد هر دو مشخصه حرکت در راستاي عمود و حرکت در زاويه بطور همزمان لازم باشد که در اين موارد بايد از بالابرهاي مفصلي که داراي بوم تلسکوپي هستند استفاده نمود. اين بالابرها قابليت رسيدن به نقطه هدف از طريق يک مسير سخت و پيچيده را دارند در حاليکه بالابرهاي تلسکوپي ظرفيت حمل بيشتري را در ارتفاع دارا هستند. نوع ديگري از اين بالابر وجود دارد که نام خزنده را به خود گرفته است. اين بالابر در فضاي آزاد و فضاي بسته کاربرد دارد ولي حتي در فضاي آزاد هم به کف زمين خسارت وارد نمي کند. مثلا اگر سطح زمين چمن باشد بالابر خزنده به خوبي مي تواند در آنجا فعاليت کند بدون اينکه خسارتي به چمن وارد آورد. همچنين مي تواند از محل هاي باريک عبور کند.

انعطاف پذيري و ايمني

امکانات، گزينه ها و فن آوري ها به بالابر هاي هوايي اضافه شده اند که ظرفيت بالابر را افزايش مي دهند و در عين حال انعطاف پذيري و ايمني بيشتري براي کار در فضاهاي تنگ و موانع ايجاد مي کنند. تعدادي از خطرات بالقوه، از جمله خطرات خرد کردن و سقوط، مي تواند به طور جزئي با طراحي تجهيزات، و همچنين شناسايي و کاهش مي يابد از طريق ارزيابي هاي خطر و آموزش. پتانسيل ضربه زدن به يک جسم سربار باعث ايجاد خطر خرد شدن مي شود. امنيت عمومي در حال حاضر به طور کلي در بيشتر آسانسور هاي رونق در دسترس است و تجهيزات اختياري براي تجهيزات موجود است. آسانسور قيچي شروع به ارائه گزينه هاي امنيتي ثانويه نيز مي کند. سنسورهاي التراسونيک که مي توانند موانع براي جلوگيري از حوادث را شناسايي کنند نيز جديد هستند. استفاده از انواع بالابرهاي بوم دار مي تواند از خطر برخورد به موانع بالاسري و يا خطرات سقوط جلوگيري کند. همچنين استفاده از جک هاي استقرار در انواع بالابر متحرک به حفظ شرايط ايمني کمک شاياني خواهد کرد. برخي از بالابرها داراي مکانيسم هاي مختلفي مانند بالابر بردن و برداشتن و چرخيدن هستند. دستگاه هايي با فرمان چندگانه و شاسي با محورهاي متفاوت وجود دارند که براي عمليات و حمل و نقل در فضاهاي محدود بسيار کاربردي هستند. دستگاه هاي مختلف مي توانند به راحتي و به آساني تمام عملکردها را با آگاهي از سازه هاي مجاور در هنگام قرار دادن يک پلتفرم در فضاهاي کوچک يا اطراف آن، فراهم کنند. بعضي از اين بالابرها ممکن است به راحتي با استفاده از جوي استيک متناسب براي درايو، رانش يا چرخش، يا با استفاده از کليد چرخان متغير براي کنترل سرعت عملکردهاي سوئيچ زنگ مانند تلسکوپ، چرخش و غيره، کاربري راحتي جهت انجام عمليات را فراهم سازند.