• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

آشنایی با تاور کرین و بالابر

 

افق کلانشهرها مملو از جرثقيل ها و سازه هاي ثابت ساخت و ساز در مرکز شهر با ساختمان هايي بلند و بلندتر است. بدون جرثقيل هاي ساختماني ، ساخت آسمان خراش ها غيرممکن است ، اما با کمک جرثقيل ها و بالابرهاي صنعتي
، ما مي توانيم ساختمان هايي برجسته را به راحتي بسازيم. جرثقيل ها قادرند اجسام بسيار سنگين را به محل خود منتقل کنند و روش هاي ساختاري را امکان پذير مي کنند که در همين دو صده پيش غير قابل تصور بودند.

اگرچه اغلب ما جرثقيل ها را به طور مکرر مشاهده مي کنيم ، اما بسياري از افراد دقيقاً از نحوه کارکرد آنها اطلاع ندارند. چگونه جرثقيل هاي برجي (تاور کرين) به چنين ارتفاعات باورنکردني مي رسند؟ چگونه آنها در ساخت يک ساختمان کمک مي کنند؟ اپراتور هنگام کنترل جرثقيل چگونه عمل مي کند؟

در اين مقاله ، ما به همه اين سوالات پاسخ خواهيم داد. اگرچه انواع مختلفي از جرثقيل ها و بالابرها وجود دارد ، اما ما به طور خاص بر روي تاور کرين ، که بيشتر در سايت هاي بزرگ ساخت و ساز تجاري مي بينيد ، تمرکز خواهيم کرد. اين جرثقيل ها بسيار پيچيده هستند و همچنين مي توانند گران قيمت باشند و اجاره آنها گاهي بيش از 15000 دلار در ماه هزينه دارد.

• اجزاي مختلف يک جرثقيل؟

• نحوه تثبيت و مونتاژ تاور کرين؟

• نحوه عملکرد تاور کرين ها؟

• اپراتور چگونه جرثقيل را کنترل مي کند؟

 

اجزاي يک جرثقيل

براي درک بهتر حرکت جرثقيل ، خوب است که به قطعات مختلفي که جرثقيل ساختماني را تشکيل مي دهند ، آشنايي داشته باشيد. همه اين قطعات با هم کار مي کنند تا قدرت بالابرنده باورنکردني جرثقيل را امکان پذير کنند. هنگام مشاهده جرثقيل ، مي توانيد با شروع از پايه جرثقيل و حرکت به سمت بالا ، تمام قسمت ها را به راحتي شناسايي کنيد ، سپس چشمان خود را در امتداد جرثقيل از انتهاي بلند به انتهاي کوتاه برسانيد.

فونداسيون بتوني : تاور کرين هميشه بر روي فونداسيون بتوني قرار مي گيرد ، جايي که لنگرهايي براي محکم کردن جرثقيل بر روي زمين قرار مي گيرند .

برج يا دکل : جرثقيل از پايه خود به همراه برج که به آن دکل نيز گفته مي شود ، بالا مي آيد که متشکل از مقاطع شبکه اي است که روي هم چيده شده اند.

صفحه گردان : در بالاي برج جرثقيل داراي يک صفحه گردان است که چرخش 360 درجه آن را امکان پذير مي کند.

کابين اپراتور : در نزديکي صفحه چرخان ، کابين اپراتور مکاني براي کنترل جرثقيل با نماي بدون مانع فراهم مي سازد.

لبه : کشيدگي به جلو در امتداد کابين ، لبه نام دارد که قسمت افقي بلند يک جرثقيل است.

واگن برقي و قلاب : در امتداد لبه ، واگن برقي داراي بلوک قلاب به عقب و جلو مي رود و باعث مي شود بارها در طول جرثقيل جابجا شوند.

وزنه تعادل : پشت کابين قرار دارد ، که در آن ضد وزنه قرار مي گيرد تا جرثقيل در حالت ايستاده و در هنگام حرکت تثبيت شود.

وينچ و موتورهاي اصلي: در قسمت عقب در بالاي وزنه تعادل، وينچ اصلي و موتورها قرار مي گيرد که باعث مي شود طناب بلند را پايين بياورد يا بلند کند تا بارهاي سنگين بالا برود.

قله برج يا راس: وقتي از کابين به سمت بالا برويد به قله برج مي رسيد ، همچنين به عنوان راس شناخته مي شود ، جايي که آويزها براي حمايت از لبه و صفحه وزنه تعادل کشيده مي شوند.

به ياد داشته باشيد که انواع مختلفي از تاور کرين و بالابر
ساختماني وجود دارد ، و برخي از آنها قطعاتي دارند که در اينجا ذکر نشده است. به عنوان مثال ، يک جرثقيل لاف دار داراي بازويي است که قادر به بالا و پايين شدن است و يک جرثقيل تخت بالا داراي راس و سيستم آويز نشان داده شده در جرثقيل بالا نيست. برخي از جرثقيل ها داراي سيستم هاي هيدروليک خود نوردي هستند ، که امکان صعود داخلي را براي آنها فراهم مي کند. اين دستگاه در مکاني کاربرد دارد که در اطراف خود يک آسمان خراش وجود داشته باشد و قدرت مانور حرکتي محدود باشد. به طور کلي ، قسمت هاي اصلي جرثقيل هاي ساختماني کاملاً مشابه هستند و اين ليست به شما درک خوبي از قطعات تشکيل دهنده جرثقيل هايي مي دهد که در زندگي روزمره خود مي بينيد.

جرثقيل ها چگونه ساخته مي شوند

قبل از اينکه جرثقيل ها بتوانند عمليات بالابري را انجام دهند که باعث ارزش آنها در پروژه هاي ساختماني مي گردد ، بايد تثبيت و مونتاژ شوند. تاور کرين هميشه در سه مرحله مشخص ساخته مي شود :

1. يک پايه بتوني آماده شده است تا جرثقيل در هنگام بلند شدن با خيال راحت روي زمين لنگر بياندازد و پايدار بماند.

2. يک جرثقيل متحرک تاور کرين
را سر هم مي کند ، چندين بخش از برج را به همراه اجزاي اصلي بلند مي کند.

3. تاورکرين با رسيدن به ارتفاع نهايي بقيه سازه هاي خود را مي سازد .

فونداسيون بتوني براي عملکرد ايمن جرثقيل ضروري است. در محاسبات پيچيده تمام نيروهايي که هنگام انجام بالا بردن ، چرخش ها و حرکت وينچ ها بر روي جرثقيل وارد مي شوند ، در نظر گرفته مي شوند. هنگامي که شاسي اصلي جرثقيل برپا مي شود، توجه ويژه اي به عمل مي آيد تا اطمينان حاصل شود که تأسيسات زيرزميني تحت تأثير قرارگيري جرثقيل قرار نمي گيرند. پس از آماده شدن فونداسيون ، پايه اصلي جرثقيل سرپا شده و بقيه اجزاي آن آماده مونتاژ مي شود. از جرثقيل متحرک براي بلند کردن اجزاي اوليه برج تاورکرين استفاده مي شود. جرثقيل متحرک چندين بخش از برج را به هم متصل مي کند تا زماني که به ارتفاع خاصي برسد. پس از آن ، جرثقيل متحرک اجزاي اصلي مانند لبه ، صفحه وزنه تعادل ، کابين ، صفحه چرخان و موتور را بارگيري مي کند. در اين مرحله ، تاورکرين به تنهايي قادر به انجام کار است. براي بقيه کار ، تاور کرين قادر خواهد بود برج خود را با استفاده از مکانيزم منحصر به فردي بسازد :

 يک واحد بالابر در پايه برج مونتاژ مي شود و تا بالاي آن امتداد مي يابد .

 قسمت جديد برج جديد توسط قلاب بالا مي آيد ، سپس با وينچ براي اتصال به واحد بالابر حرکت مي کند.

 يک جک هيدروليکي برج را بالا مي برد و فضايي را براي افزودن قسمت جديد ايجاد مي کند که سپس به برج پيچ مي شود.

اين فرايند براي افزودن بخشهاي جديد به برج تکرار مي شود و جرثقيل را با هر بخش برج اضافي بالاتر مي برد. ضمن افزودن مقاطع برج به اين روش ، از وزنه هاي مقابل به دقت استفاده مي شود تا جرثقيل به عنوان يك ترازوي كاملاً متعادل براي جلوگيري از سقوط كار كند. با درک کامل از مونتاژ جرثقيل ، قادر خواهيد بود از کار خارق العاده يک تاورکرين حيرت زده شويد.

تاورکرين چگونه عمل بالا بردن را انجام مي دهد؟

يک تاور کرين در طي يک پروژه ساختماني صدها عمل بالابري را انجام مي دهد ، مواد سنگين مانند فولاد و بتن را براي کارگران ساختماني جابجا مي کند.

هر عمل بالابري توسط جرثقيل شامل يک سري حرکتهاي اساسي است :

طناب به همراه قلاب به سمت پايين مي آيد تا بار وصل شود.

چند نفر اپراتور متخصص با رعايت اصول اساسي فيزيک ، بار را به قلاب وصل مي کنند تا از بالابر پايدار اطمينان حاصل کنند. اپراتور جرثقيل يک سري حرکات را انجام مي دهد ، از جمله بالا بردن که باعث افزايش بار با طناب مي شود ، گردش ها ، چرخش جرثقيل و حرکت چرخ دستي ، که بار را در امتداد لبه حرکت مي دهد.

با اين مانورها ، يک اپراتور جرثقيل قادر است يک بار را در يک منطقه بسيار بزرگ منتقل کند. در حقيقت ، بزرگترين تاور کرين مستقل ، Kroll K10000 ، با مساحت 330 فوت ، مساحت شش زمين فوتبال را پوشش مي دهد. جرثقيل هاي ساختماني به دليل قدرت بسيار زياد خود ، با سادگي يک جوي استيک ، وزن زيادي را در اندازه هزار پوند حرکت مي دهند.

کاري که يک اپراتور جرثقيل انجام مي دهد

اپراتورهاي جرثقيل در داخل کابين مي نشينند و از اهرم هاي کنترل براي مانور جرثقيل استفاده مي کنند. هر روز يک اپراتور جرثقيل بايد از نردبان داخل برج بالا رود – گاهي اوقات صدها فوت – تا به کابين برود و کار روزانه را شروع کند. نکته مهم ، يک اپراتور جرثقيل بايد هميشه قبل از شروع کار ، بررسي ايمني روزانه را انجام دهد. هنگامي که سوار کابين مي شود ، اپراتور جرثقيل چندين مسئوليت اصلي دارد :

 براي اطمينان از کار ايمن با سيگنال هاي راديويي و بيسيم دستي ارتباط برقرار کند .

 بايد سيستم هاي ايمني رايانه که سرعت باد و محدوديت ظرفيت وزن را رديابي مي کنند را کنترل کند.

 از جوي استيک براي انجام مانورهاي جرثقيل مانند تاب خوردن ، بالابر و حرکت با چرخ دستي استفاده کند.

يک اپراتور جرثقيل هميشه به يک شخص ناظر به پروژه که با دستورات راديويي و سيگنال هاي تصويري ارتباط برقرار مي کند ، اعتماد مي کند تا عمليات بلند کردن را ايمن انجام دهد. ارتباطات مناسب از بروز حوادث و برخورد با خطرات احتمالي مانند خطوط برق جلوگيري مي کند.

مراقبت از سيستم هاي ايمني رايانه براي يک عمليات بالابري ايمن بسيار حياتي است. يک اپراتور جرثقيل بايد هميشه مراقب سرعت باد باشد ، زيرا وزش باد شديد مانور جرثقيل را پيچيده تر و بالقوه خطرناک مي کند. علاوه بر اين ، يک جرثقيل بسته به فاصله بار از برج داراي ظرفيت هاي مختلف وزني است ، بنابراين يک اپراتور جرثقيل از يک نشانگر لحظه بار استفاده مي کند تا اطمينان حاصل کند که وزن بار هميشه در پارامترهاي ايمن است.

براي کار با جرثقيل ، يک اپراتور از دو جوي استيک استفاده مي کند. جوي استيک سمت چپ چرخش و چرخ دستي را کنترل مي کند در حالي که جوي استيک سمت راست بالابر را کنترل مي کند. با حرکات دقيق ، اپراتور مي تواند فقط از اين دو جوي استيک استفاده کند تا با خيال راحت بار را در هر جايي از شعاع عملکرد جرثقيل منتقل کند.

جرثقيل ها موجب ساخت ساختمانهاي بلند مي شوند

خطوط نمايي در ارتفاع بدون تاور کرين ها به راحتي وجود نخواهد داشت ، که باعث مي شود حرکت فولاد و بتوني که براي ساخت آسمان خراش ضروري است ، ايمن و کارآمد باشد. با آشنايي درست از جرثقيل هاي ساختماني ، با قدرداني از مهندسي چشمگير آنها ، مي توان جرثقيل ها را دور زد و ملاحظه نمود. همان اصول اساسي که زيربناي تاور کرين ها هستند ، استفاده از جرثقيل هاي سکودار و جرثقيل هاي متحرک را براي مشاغل ساختماني کوچکتر نيز ممکن مي کند.

آشنایی با تاور کرین و بالابر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک