• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

آشنایی با دستگاه موتوری بالابر

 

بالابر آکاردئونی یک بالابر هوایی است که برای بالا بردن کارگران و تجهیزات روی یک سکو استفاده می شود. بالابرهای قیچی می توانند با برق، سوخت دیزل یا هیدرولیک کار کنند و مانند آکاردئون مستقیماً به سمت بالا و پایین منبسط شوند. آنها در انبارها، برای چیدن یا برداشتن موجودی، یا برای کارهایی مانند تعمیر تابلو، سقف کاری و پنجره کاری به خوبی کار می کنند.

درک ایمنی بالابر قبل از استفاده از بالابر آکاردئونی ضروری است. اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) از کارفرمایان می‌خواهد که کارگران را قبل از استفاده از هر نوع بالابر هوایی آموزش دهند.

این مقاله دستگاه موتوری بالابر آکاردئونی شامل کنترل‌ها، روش‌های ایمنی، اقدامات احتیاطی و بازرسی‌ها را پوشش می‌دهد، بنابراین شما ایده خوبی در مورد نحوه کار با این وسیله خواهید داشت.

 

کنترل های بالابر آکارئونی

 

بالابرهای آکاردئونی به چند قسمت تقسیم می شوند: سکو، پایه های قیچی (بخشی که برای بلند کردن کارگران به محل کار منبسط می شود)، سیلندر، پایه و منبع تغذیه.

کنترل‌ها هم روی پایه و هم روی سکو برای کار با بالابر وجود دارد. این دکمه ها و سوئیچ ها به اپراتورها اجازه می دهد تا عملکردهای مختلف بالابر را از روی زمین و بالای سر کنترل کنند. در حالی که هر دستگاه کمی متفاوت است، اینها کنترل های اولیه هستند.

 

کنترل های روی شاسی

 

دکمه توقف اضطراری – می توانید این دکمه را فشار دهید تا بالابر متوقف شود. با انجام این کار برق مدار کنترل قطع می شود. برای فعال کردن عملکرد باید دکمه توقف اضطراری را بیرون بکشید.

سوئیچ کلید – این تعیین می کند که آیا می توانید بالابر قیچی را از پانل پایین، کنسول پلت فرم یا هر دو کار کنید. اگر در حالت خنثی رها شوید، می‌توانید بالابر را از هر یک از پانل‌ها کار کنید.

کلید افزایش خنثی پایین – این به شما امکان می دهد سکو را بالا یا پایین بیاورید یا آن را در همان موقعیت (خنثی) نگه دارید.

دکمه های تنظیمات داخلی و خارجی – برخی از ماشین ها دارای کنترلی هستند که به شما امکان می دهد بین تنظیمات داخلی و خارجی یکی را انتخاب کنید.

 

کنترل های درون کابین

 

انتخابگر حالت – همچنین به عنوان کنترل درایو / فرمان شناخته می شود، این سوئیچ دارای دو تنظیم است که به اپراتور اجازه می دهد یا پلت فرم را به حرکت درآورد یا آن را بالا و پایین کند. در حین رانندگی نمی توانید بالابر را بالا یا پایین بیاورید.

کلید کلید – دستگاه را از روی سکو روشن یا خاموش کنید.

جوی استیک – پس از انتقال انتخابگر حالت به تنظیمات مناسب، می توانید از آن برای مانور دادن به بالابر استفاده کنید.

در حالت رانندگی، حرکت جوی استیک به سمت جلو، بالابر را به جلو می برد و با کشیدن به عقب آن را معکوس می کند.

در حالت لیفت، کشیدن چوب به عقب، سکو را بالا می برد. هل دادن به جلو آن را پایین می آورد.

دکمه توقف اضطراری – این را فشار دهید تا تمام عملیات متوقف شود.

کلید سرعت — سرعت یا آهسته حرکت دستگاه را تنظیم می کند.

فرمان – چرخ ها را به سمت راست یا چپ می چرخاند تا به هدایت ماشین کمک کند.

بوق – این به شما امکان می دهد به دیگران هشدار دهید که در حال حرکت یا تنظیم بالابر قیچی هستید.

 

نحوه کار با یک بالابر آکاردئونی

 

1. اقدامات احتیاطی ایمنی را انجام دهید

 

علاوه بر درک نحوه عملکرد کنترل‌های بالابر، مهم است که بدانید چه اقدامات احتیاطی ایمنی باید انجام دهید و مراقب خطرات احتمالی باشید.

سقوط یک نگرانی خاص است: به همین دلیل است که بالابرها مجهز به نرده هایی هستند که از طریق یک دروازه محافظ قابل دسترسی هستند. هنگام بالا رفتن از بالابر آکاردئونی، حفظ سه نقطه تماس با دست ها (هر دو روی نرده های نردبان) و یک پا مهم است.

پس از ورود به سکو، دروازه قفل را در پشت خود محکم کنید. محکم روی زمین بایستید و از خم شدن روی سکو خودداری کنید. در اینجا اقدامات احتیاطی دیگری وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

از حد وزن تعیین شده بالابر تجاوز نکنید یا اجسام بزرگتر از سکو حمل نکنید.

اگر در فضای باز و روی زمین ناهموار کار می کنید، یک مدل زمین ناهموار با چهار چرخ متحرک انتخاب کنید.

از شرایط آب و هوایی آگاه باشید و از بالابر قیچی در بادهای قوی تر از حداکثر توصیه شده توسط سازنده (معمولاً 28 مایل در ساعت) استفاده نکنید.

از فاصله بالای سر، از جمله سقف ها، کابل ها و خطوط برق که ممکن است باعث برق گرفتگی شود، آگاه باشید.

شرایط کاری خود را بررسی کنید، از جمله موانع احتمالی، سوراخ های روی زمین و سایر کارگران در آن منطقه.

علاوه بر این، در نظر بگیرید که چه تجهیزات محافظ شخصی (PPE) برای این کار نیاز دارید. این ممکن است شامل محافظ چشم، مهار، کلاه سخت و گوش گیر باشد.

 

2. یک بررسی ایمنی از بالابر انجام دهید

 

قبل از راه اندازی دستگاه، مهم است که یک بازرسی ایمنی انجام دهید. هر دو وسیله نقلیه و اجزای بالابر را بررسی کنید و مطمئن شوید که تجهیزات به درستی برای محل کار شما مناسب است (مانند داشتن یک بالابر در زمین ناهموار برای زمین های ناهموار در فضای باز).

مطمئن شوید که همه کنترل ها در هر دو سطح به درستی کار می کنند. مهم است که مطمئن شوید دکمه توقف در مواقع اضطراری کار می‌کند، و سایر سوئیچ‌های عامل عملکردی هستند و کاری را که برای انجام آن طراحی شده‌اند انجام می‌دهند.

در سطح خودرو، موارد زیر را در بالابر خود بررسی کنید:

چرخ و لاستیک

مایعات (نشت را بررسی کنید)

عملکردهای پنل کنترل

آلارم بوق و پشتیبان

گیج و چراغ

در سطح پلت فرم، بازرسی کنید:

کنترل های عملیاتی/جوی استیک

سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک

سیستم سوخت

سیستم الکتریکی

سیستم گاردریل

بست و پین قفل

فایبرگلاس / مواد عایق

دسته کابل و سیم کشی

همچنین، مطمئن شوید که همه پلاکاردها و کنترل های عملیاتی و هشدار دهنده خوانا هستند و قطعات مفقود، شل یا معیوب را بررسی کنید.

 

3- روشن کردن بالابر

 

قبل از راه‌اندازی، مطمئن شوید که روی سطح صاف و دور از خطراتی مانند شیب‌ها، زباله‌ها یا سوراخ‌ها کار می‌کنید. این مهم است زیرا بالابر هنگام بالا آمدن برای جلوگیری از واژگونی باید پایدار باشد.

دکمه های توقف اضطراری را هم در سطح زمین و هم در سکو خاموش کنید. سپس کنترل ها را فعال کنید، آنها را قبل از بالا رفتن و ورود از دروازه به سکو تغییر دهید. دروازه را پشت سر خود قفل کنید و پاهای خود را محکم روی سکو قرار دهید.

4. بالابر را در موقعیت خود قرار دهید

پس از سوار شدن بر سکو، سوئیچ عامل را به حالت رانندگی حرکت دهید و با استفاده از جوی استیک بالابر را در جایی که می خواهید قرار دهید. برای انجام این کار، جوی استیک را به سمت جلو فشار دهید تا به سمت جلو حرکت کنید یا به عقب بکشید تا برعکس حرکت کنید. برای گردش به چپ، دکمه فرمان سمت چپ را در بالای جوی استیک فشار دهید. برای گردش به راست، دکمه سمت راست را نگه دارید.

 

5. پلتفرم را بالا و پایین بیاورید

 

هنگامی که بالابر در جای خود قرار گرفت، سوئیچ عامل را به سمت بالابر یا تنظیم ارتفاع حرکت دهید و جوی استیک را به عقب بکشید تا آن را به ارتفاع دلخواه ببرید. حتماً موانع بالای سرتان را بررسی کنید: مواظب سقف های کم، برآمدگی ها، شاخه های درخت و سیم های برق باشید. همچنین، فضاهای کاری را حداقل 10 فوت دور از منابع برق و خطوط برق انتخاب کنید.

ممکن است این گزینه را داشته باشید که سکو را به صورت افقی برای دسترسی بیشتر با کمک دسته جانبی قفل شده و پدال پا گسترش دهید. برای گسترش پلت فرم، فقط قفل هر دو را باز کنید و در حالی که به جلو می روید، دسته را به سمت بیرون فشار دهید. وقتی پلتفرم را گسترش دادید دوباره در جای خود قفل کنید. برای جمع کردن آن پس از اتمام کار، دو قفل را باز کنید و قبل از قفل کردن دوباره آن را در جای خود بکشید.

سپس، هنگامی که کارتان تمام شد یا باید سکو را در یک سطح پایین‌تر قرار دهید، جوی استیک را به جلو فشار دهید تا پایین بیاید.

 

6. خاموش کردن بالابر

 

هنگامی که استفاده از دستگاه را تمام کردید، با اطمینان از اینکه سکو را تا انتها پایین آورده اید و مطمئن شوید که توقف اضطراری هم روی سکو و هم بر روی پایه کنترل می شود، فرآیند خاموش شدن را شروع کنید. سپس دستگاه را خاموش کنید و باتری را شارژ کنید یا بنزین بزنید.

 

نکات ایمنی بالابر آکاردئونی

 

برای بررسی، در اینجا چند نکته ایمنی بالابر آکاردئونی وجود دارد که می توانید به عنوان چک لیست قبل و حین عملیات به آنها مراجعه کنید.

مطمئن شوید که بالابر را روی سطوح محکم و هموار کار کنید، از سطوح ناهموار و ریزش خودداری کنید.

اگر پروژه شما در زمین ناهموار است، بالابری را انتخاب کنید که برای استفاده در آن محیط کاری طراحی شده است.

همیشه قبل از جابجایی وسایل، سکوی کار را کاملاً پایین بیاورید.

از آب و هوای نامناسب اجتناب کنید و از بالابر آکاردئونی در فضای باز و در بادهای شدید استفاده نکنید.

انجام بازرسی برای محافظت در برابر شکست یا فروریختن مکانیکی:

از حداکثر وزن تعیین شده توسط سازنده تجاوز نکنید.

موادی را که برای پلت فرم خیلی حجیم هستند یا روی لبه آویزان هستند، بار نکنید.

قبل از استفاده دستگاه، عملکردهای ایمن، مانند دکمه توقف اضطراری را بررسی کنید.

هرگز از تجهیزات دیگر برای بالا بردن سکوی کار استفاده نکنید.

 

آیا برای راه اندازی بالابر آکاردئونی به مجوز نیاز دارید؟

 

برای راه اندازی بالابر آکاردئونی یا کار بر روی سکوی آن به مجوز یا گواهینامه خاصی نیاز نیست. با این حال، یادگیری نحوه کار با لیفت قیچی و آموزش لیفت با قیچی یک امر ضروری است. همانطور که قبلا ذکر شد، OSHA موظف است که کارفرمایان قبل از استفاده از این وسیله، به کارگران آموزش دهند تا کار ایمن را انجام دهند.

به عنوان بخشی از این آموزش ایمنی، مدیران سایت باید رویه های پذیرفته شده برای استفاده از بالابر آکاردئونی و جابجایی مواد در بالابر را بررسی کنند. همچنین از آنها انتظار می رود دستورالعمل های سازنده را به کارگران ارائه دهند و خطرات احتمالی محل کار را همراه با روش های تعمیر و نگهداری به تفصیل بیان کنند.

 

بالابر ساختمانی

 

نوع دیگری از دستگاه موتوری بالابر وجود دارد که به آن بالابر ساختمانی نیز می گویند. وهمان طور که از اسمش مشخص و پیداست وسیله ای می باشد برای جابه جایی و حمل مواد و وسایلی که در ارتفاعات مختلف یک ساختمان وجود دارد.بالابرها با توجه نوع کاربرد و کارکردی که دارند در نیروهای محرکه و جنس ها و ظرفیت ها و کیفیت ها و در نتیجه قیمت های مختلفی طراحی و تولید و به بازار عرضه می شوند.اما ساده ترین بالابری که در بازار وجود دارد بالابر ساختمان می باشد که از این بالابر برای بالابردن مواد و مصالح و ابزار آلاتی جهت انتقال به طبقات بالای ساختمان های در حال ساخت انجام می شود.بالابرهای ساختمانی که با نام های بالابر حمل مصالح نیز یاد می شود.به طور کلی به 2 دسته ی بالابر ساختمانی تک فاز و بالابر ساختمانی سه فاز تقسیم می شوند.بالابر ساختمان از قطعات و اجزای بسیار زیادی تشکیل شده است که در این روز ها یکی از پرکاربردترین ابزارها و دستگاه های صنعت ساختمان سازی به حساب می آیند.

قطعات و اجزای زیادی مانند الکتروموتور و سیم بکسل و یا کابل و گیربکس و الکترو موتور و جعبه دنده ریل و پایه از مواردی می باشند که در ساخت و تولید یک بالابر ساختمانی از آن استفاده می شود.گاهی برای این که سطح ایمنی و سهولت کار ارتقا یابد باید اجزای دیگری را به مجموعه قطعات تشکیل دهنده یک بالابر یک حمل مصالح اضافه نماییم و برور ی آن نصب بنماییم.

 

آسیا برج : ساخت و تولید فروش انواع بالابر صنعتی | بالابر خانگی | بالابر فروشگاهی | بالابر متحرک | بالابر ثابت | و…

 

نتیجه

 

انواع مختلفی از بالابر وجود دارد که از بین آنها می توان انتخاب کرد. آنها می توانند به ارتفاع کار تا 50 فوت برسند و در مدل های برقی یا چهار چرخ متحرک در فضای باز در دسترس هستند.

با این حال، قبل از استفاده از یکی، مهم است که با کنترل ها و خطرات احتمالی آن آشنا شوید و بدانید که چگونه آن را کار کنید. دوره های آنلاین لیفت قیچی / بالابر هوایی برای کمک به شما در دسترس هستند.

هنگامی که بدانید چه کاری انجام می دهید، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید با بالابر آکاردئونی انجام دهید.

آشنایی با دستگاه موتوری بالابر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک