• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

بالابر ثابت چیست؟

با علم تعریف بالابر، بالابر ثابت همان طور که از نامش پیداست، بالابری است که در یک مکان و یک نقطه معین، بطور ثابت نصب شده باشد.

معرفی بالابر ثابت

وسیله ای را که بتوان با استفاده از آن بالا رفت و پایین آمد و قابلیت جابجایی افراد یا بار در ارتفاع را داشته باشد، و در محوطه یا داخل ساختمان بطور دائمی نصب شده باشد را بالابر ثابت می نامند. زمانی که لازم باشد در مکانی مشخص در طبقات یک ساختمان تجاری، صنعتی، خانگی، اداری و … نفرات یا وسیله جابجا شود منطقی ترین روش این است که به تولیدکننده بالابر ثابت سفارش ساخت این محصول را بدهند.

معرفی بالابر ثابت

کاربرد بالابر ثابت

فرض کنید یک فرد معلول قصد ورود به مکانی را داشته باشد که برای این کار و رسیدن به ورودی مجبور به طی کردن چند پله باشد، با وجود یک بالابر در مسیر ورودی که بطور مستحکم و قابل اطمینان نصب شده باشد مشکل برطرف خواهد شد.

یا فرض کنید در داخل یک فروشگاه که دارای دو یا چند طبقه بوده و بطور دائم و شاید حتی روزانه نیاز به جابجایی اجناس در طبقات باشد، چه میزان  وقت و انرژی و هزینه نیروی کار لازم است؟ نصب بالابر ثابت در تمام موارد ذکر شده صرفه جویی به مراتب بالایی خواهد داشت ضمن اینکه این کار با ایمنی و اطمینان بسیار بیشتری انجام خواهد شد.

بنابراین این وسیله در جاهای بسیار زیادی مثل منازل مسکونی، بیمارستان ها، بانک ها، ساختمان های اداری متفاوت، انبارها، مغازه ها، مساجد، مجتمع های ورزشی، کارخانه ها و هر ساختمانی که بیش از یک طبقه داشته باشد، همانند بالابر متحرک، کاربرد خواهد داشت.

انواع بالابر ثابت

بالابر ثابت هیدرولیکی

نیروی هیدرولیک قدرت و توان بالایی را در اختیار می گذارد. دارای محدودیت در سرعت انتقال است ولی ایمن و قدرتمند خواهد بود. در بالابری که جهت جابجایی از این نیرو بهره می برد قطعاتی همچون جک هیدرولیک، روغن هیدرولیک، زنجیر یا سیم بکسل وجود دارد. در شکل زیر جزئیات بیشتری نمایش داده شده است.

تفاوت های بارز بالابر ثابت هیدرولیکی با سایر بالابرها اشغال فضای کمتر، عدم نیاز به موتورخانه، عدم نیاز به وزنه تعادل و قدرت بسیار بیشتر آن است. البته در مقایسه با نمونه کششی از سرعت جابجایی کمتری برخوردار است که با قیمت پایین تر و قدرت بالاتر این گزینه را جبران می نماید.

انواع بالابر باری سنگین و نیمه سنگین، بالابر فروشگاهی یا بالابر مغازه، بالابر غذابر، بالابر خانگی، جک معلول (ویلچر بر) و آسانسور هیدرولیکی، همگی از مدل های مختلف بالابر ثابت هیدرولیکی می باشند.

انواع بالابر ثابت

بالابر ثابت قیچی

درست همانند بالابر متحرک آکاردئونی، این وسیله هم از سیستم هیدرولیک بهره می برد و دارای بازوهایی است که در هنگام باز شدن شکلی شبیه به قیچی یا آکاردئون به خود گرفته و در ارتفاع جابجایی انجام می دهد. با این تفاوت که در مکان مشخصی بطور دائم نصب می شود و نمی توان آن را روی سطح زمین حرکت داد.

شاید این پرسش به ذهن برسد که با وجود بالابرهای ثابت هیدرولیکی معمولی که دارای یک سازه ثابت هستند و کابین آنها توسط جک هیدرولیک بالا و پایین می رود، چرا باید از بالابر ثابت قیچی استفاده کرد؟ جواب این پرسش در محدودیت فضا خلاصه می شود. در مکان هایی که فضای کافی برای نصب سازه و جک های بالابر ثابت روتین وجود نداشته باشد، از بالابر ثابت قیچی استفاده خواهد شد. البته هر دو گزینه مجهز به سیستم هیدرولیک هستند.

بالابر ثابت قیچی

بالابر ثابت صنعتی

اگر ساختمان های مسکونی و اداری را فاکتور بگیریم در هر مکان دیگری که بالابری نصب شده باشد، بالابر ثابت صنعتی خواهد بود. بعنوان مثال بالابرهای باری از نوع صنعتی هستند.

اطلاعات فنی کامل انواع بالابر ثابت به همراه کاتالوگ محصول در وبسایت شرکت آسیابرج موجود می باشد. برای آشنایی بیشتر می توانید به صحفحات مربوطه مراجعه فرمایید.

بالابر ثابت چیست؟
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک