• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

بالابر – عضو حیاتی صنعت ساخت و ساز

بالابر – عضو حياتي صنعت ساخت و ساز

 

بالابرها در صنعت ساخت و ساز و عمران در حال بزرگتر شدن و سريع تر شدن هستند و با توجه به فضاي مدرن و لجستيک رشد مي کنند.

همواره بالابرهاي بزرگتر بعنوان بهترين ها ديده مي شوند اما بالابر بردن ظرفيت و سرعت آنها چالش هاي خاصي نيز به همراه خواهد داشت. همچنين ساخت يک بالابر جهت پروژه هاي خاص و ويژه نيازمند تکنولوژي به روز و در حال پيشرفت مي باشد، بعنوان مثال بالابري که در ساخت يک برج تجاري با ارتفاع 500 متري و زيربناي 3000 متر مورد استفاده قرار مي گيرد با بالابري که جهت جابجايي مصالح ساختماني در يک کارگاه کوچک مستقر است، تفاوت هاي بسياري خواهد داشت و از امکانات ويژه اي برخوردار خواهد بود. به گفته کارشناس يکي از شرکت هاي بالابرسازي معتبر، بالابرها هر روز به امکانات جديدتر و پيچيده تري مجهز مي شوند ولي همچنان براي تأمين نياز بازار مي بايست علوم پيشرفته تري بکار گرفته شود چرا که برآورده کردن نياز مشتري در مورد سرعت بالا و ظرفيت بيشتر همواره ميسر نيست و محدوديت هايي وجود دارد اما بايد با بکارگيري علوم جديد در رفع اين محدوديت ها قدم برداشت تا پاي صنعت لنگ نماند. سرعت و ظرفيت تنها خواسته هاي صنعت مدرن امروزي نيست بلکه مواردي چون پيام هاي خطا ، فواصل سرويس ، توقف دستگاه از راه دور ، هشدارهاي استفاده از بالابر و غيره نيز از جمله اين نيازها هستند.

چالش هاي جديد

چالش هاي موجود در ساخت يک بالابر صنعتي شامل مواردي همچون وزن دستگاه، جابجايي، سرعت در خدمات پس از فروش، آموزش و … مي باشند. چالش هاي موجود در دستگاه هاي بزرگي که در صنعت ساخت وساز استفاده مي شوند بسيار است. مثلاً با بزرگتر شدن حجم يک بالابر بايد فکري براي وزن سنگين آن نيز کرد و وزن بالابر را به حداقل رساند. ظرفيت بار بيشتر با ابعاد بزرگتر به معني بکارگيري جرثقيل با ظرفيت بالاتر در محل ساخت و ساز است که مستقيماً بر هزينه ها تأثير مي گذارد. علاوه بر آن بايد نگران جابجايي دستگاه نيز بود. بالابرهاي ساختماني وسيعتر و بزرگتر بايد به گونه اي ساخته شوند تا در کاميون هاي استاندارد قرار گيرند نه اينکه هر بار که نياز به حمل و نقل آنها باشد، کاميون هاي ويژه لازم باشد. تمام اين عوامل بايد در مرحله طراحي مورد توجه قرار گيرند. البته تقاضاي مداوم براي به حداقل رساندن زمان در خدمات پس از فروش مانند سرويس دهي دستگاه و تحويل قطعات يدکي نيز از جمله چالش هاي مذکور است. جالب است که علم جامعه شناسي نيز از جمله علومي است که در اين مورد دخالت دارد. سن نيروي کار جنبه تضعيف شده ديگري در تغيير صنعت ساخت و ساز است. هر چه بيشتر متخصصان جوان وارد اين بخش مي شوند نياز به آموزش بيشتر و نياز به راه حل هاي ديجيتالي مانند مواد آموزش محصول مجازي و افزوده مبتني بر واقعيت نيز ضروري مي گردد. در حال حاضر تقاضاي بالايي براي بالابرها وجود دارد، به ويژه از کشورهايي که کيفيت لازم را دارند. اين بدان معني است که تقاضا براي بالابرهاي سفارشي افزايش يافته است و بايد علم توليد بالابر را دارا بود.

با اين حال مهمترين چالش توليد بالابر صنعتي ، دادن جواب مثبت به مشتري است. بنابر پيشرفت روزانه تکنولوژي ساخت و ساز و مواد و تغييرات مداوم آنها، هر روز بالابرهايي وسيع تر، بلندتر، درازتر و سريع تر درخواست داده مي شوند. طبق گفته مدير فروش يک شرکت معتبر بالابرسازي امروز به بالاترين حد از تکنولوژي ساخت اين نوع تجهيزات رسيده ايم اما نکته اصلي اينجاست که : “هرگز نبايد به مشتري گفت هرگز”. همچنين تأمين قطعاتي همانند آهن آلات و ريل ها، تجهيزات انتقال، ترمزها، لوازم هيدروليکي و … براي چنين بالابرهاي پيشرفته اي خود يک چالش بزرگ است. غير از اين موارد بايد تلاش شود تا در عين تهيه اين قطعات هزينه تأمين آنها نيز بالا نرود که اين مورد نيز از مسائل اساسي در امور مالي شرکت ها و بازدهي مالي مناسب براي آنهاست تا تعادل عرضه و تقاضا در بازار بالابرهاي صنعتي بر هم نخورد.

بالابر – عضو حیاتی صنعت ساخت و ساز
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک