• 53806- 021
 • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک یا سکوی کار هوایی (Aerial work platform) یک وسیله سیار بوده و مشخصه اصلی این نوع بالابر، متحرک بودن آن است. یعنی مجهز به چرخ هایی است که دستگاه را روی سطح زمین جابجا می کنند. برای استفاده از آن یک نفر یا یک اپراتور دستگاه را با حول دادن یا کشیدن در محل مورد نظر قرار داده و با جا زدن جک های تعادلی بالابر را مستقر می کند. سپس با رفتن به داخل کابین (سبد) می تواند توسط فشردن دکمه های کنترل بالا رود و هر زمان که دستش را از روی دکمه بردارد متوقف خواهد شد.

مشخصات بالابر متحرک

از مشخصات اصلی این وسیله چرخ های متحرک آن هستند که برای استفاده روی سطوح هموار از چرخ کارگاهی و برای استفاده روی سطوح ناهموار از چرخ های خودرویی استفاده می گردد. وجود کابین یا سبد از دیگر مشخصه های این دستگاه است تا نفرات بتوانند براحتی روی آن سوار شده و در ارتفاع جابجا شوند. عموماً سبد بالابر یک محفظه فلزی مهار شده است. با توجه به تعداد نفرات یا ظرفیت حمل جابجایی نوع بالابر متفاوت خواهد بود. بنابراین هر میزان ظرفیت حمل بیشتر باشد، سایز و ابعاد دستگاه بزرگ تر خواهد بود. بعنوان مثال ظرفیت حمل و ابعاد بالابر های دکلی به شرح جدول زیر می باشد :

مدل بالابرظرفیت (کیلوگرم)ابعاد (سانتیمتر)
EHL130154×125×264
EHDL200266×150×272
EHFL300306×200×323

انواع بالابر متحرک

بالابر ریلی

بالابر نفربری است که سبد یا سکوی آن روی ریل های فلزی عمود سوار شده و نفرات را جابجا می کند. برای جابجایی یک نفر از بالابر تک ریل که شامل یک دکل عمودی است، و برای نفرات بیشتر از بالابرهای دو ریل (دو دکله) و یا چهار ریل (چهار دکله) استفاده می شود. در تمام انواع بالابرهای ریلی چرخ دستگاه می تواند از نوع کارگاهی و یا خودرویی بوده و چرخ کارگاهی مخصوص سطوح هموار و چرخ خودرویی برای سطوح ناهموار کاربرد دارد. خود بالابر ریلی شامل مدل های مختلفی است که در زیر به آن اشاره شده است :

بالابر ریلی تک دکله (مجهز به جرخ خودرویی یا چرخ کارگاهی)

لیفتراک

 

بالابر ریلی تک دکله آمفی تئاتر (دارای پایه مخصوص جهت استفاده در سالن های آمفی تئاتر یا سالن های سینما)

انواع لیفتراک متحرک

بالابر ریلی دو دکله (مجهز به جرخ خودرویی یا چرخ کارگاهی)

بالابر ریلی دو دکله

بالابر ریلی چهار دکله (مجهز به چرخ خودرویی)

بالابر ریلی چهار دکله

 بالابر آکاردئونی

این دستگاه که به نام های بالابر سیزری و بالابر قیچی نیز معروف است نیز با نیروی هیدرولیک کار می کند. این وسیله نیز جهت جابجایی نفر یا نفرات در سطح عمود کاربرد دارد. مکانیزم آن به این صورت است که در هنگام بالا رفتن، بازوهای فلزی آن بصورت ضربدری باز شده و شکلی شبیه آکاردئون یا قیچی پیدا می کند. مزیت این وسیله قدرت بالای آن در ظرفیت جابجایی است. این بالابر همانند بالابر ریلی دارای دو نوع کلی چرخ خودرویی و چرخ کارگاهی است :

بالابر آکاردئونی مجهز به چرخ خودرویی

بالابر آکاردئونی مجهز به چرخ خودرویی

بالابر آکاردئونی مجهز به چرخ کارگاهی

بالابر آکاردئونی مجهز به چرخ کارگاهی

بالابر تلسکوپی

این وسیله نیز از نیروی هیدرولیک بهره می برد و تفاوت آن با بقیه انواع بالابر در جابجایی تحت زاویه آن است. یعنی به این صورت که هنگام بالا رفتن می تواند در جهت افقی نیز توسعه یافته و نفر را تحت زاویه به محل مورد نظر برساند. این دستگاه دارای یک بوم اصلی است که از چند لایه درون هم رفته تشکیل شده است و هنگام باز شدن، این بوم ها از داخل هم بیرون آمده و و سکو دستگاه را به بالا هدایت می کنند.

بالابر تلسکوپی

بالابر دستی

در شرایطی خاص مثل عدم وجود برق، از این وسیله استفاده می شود. شکل متدوال این بالابر دستگاه نردبان کشویی است که سبد آن در ارتفاع و تحت زاویه به بیرون باز می شود. در این نوع بالابر ابتدا دستگاه را در محل مورد نظر قرار داده سپس یک نفر با چرخاندن گیربکس های آن سکو را به بالا یا به سمت بیرون هدایت می کند.

بالابر دستی

ایمنی بالابر متحرک

به دلیل اینکه بالابر متحرک از هر نوع یا مدلی که باشد مخصوص استفاده افراد است، لذا رعایت اصول ایمنی چه در ساختار خود دستگاه چه از جانب افراد استفاده کننده امری قطعی است. جهت حفظ ایمنی در دستگاه قطعات و ساختارهایی لحاظ شده که می توان به این موارد اشاره نمود :

 • جک های استقرار جهت حفظ تعادل بالابر در ارتفاع
 • بهره گیری از برق 12 ولت در تابلو برق جهت جلوگیری از برق گرفتگی
 • وجود کلید ها و میکروسوئیچ های قطع کن اضطراری
 • ارائه دستورالعمل های ایمنی در زمان فروش بالابر متحرک
 • وجود متعدد برچسب های هشدار و ایمنی روی خود دستگاه
 • فعال شدن سیستم قطع کن در صورت حمل اضافه ظرفیت

قیمت بالابر متحرک

قیمت این وسیله با توجه به میزان ظرفیت و ارتفاع جابجایی متغیر است. طبیعتاً ظرفیت های کمتر یا بالابرهایی که ارتفاع کمتری را بالا می روند قیمت پایین تری خواهند داشت. البته فاکتورهای دیگری نیز در تعیین قیمت بالابر نقش دارند که شامل موارد زیر خواهد بود :

 • نوع چرخ متحرک
 • نوع بالابر (خودکشش یا ریلی یا آکاردئونی یا تلسکوپی و …)
 • ابعاد بالابر
 • تجهیزات جانبی یا تجهیزات سفارشی شامل باتری و یو پی اس و قطعات ضد انفجار

فروش بالابر متحرک

اگر برای کار در ارتفاع نیاز به بالابر دارید باید قبل از خرید حتما چند نکته مهم را لحاظ کنید تا بهترین گزینه را با قیمت بهتری تهیه فرمایید :

 • ارتفاع مورد نظر
 • میزان ظرفیت جابجایی
 • نوع سطح یا کف زمینی که بالابر در این قسمت ها حرکت خواهد داشت
 • دسترسی به نیروی الکتریسیته و نوع آن (تکفاز یا سه فاز)
 • تجهیزات اضافی که برای انجام کار خود نیاز دارید روی دستگاه نصب یا طراحی شوند

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر و مشاوره با بخش فروش تماس حاصل نموده و همچنین ما را از نظرات خود مطلع سازید.

بالابر متحرک چیست؟
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت