• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

آگاهی از تفاوت بالابر آکاردئونی با سایر بالابرهای نفربر هوایی

 

مقدمه

بالابرهاي آکاردئوني يا همان بالابر قيچي و بالابرهاي هوايي به دليل تحرک و انعطاف پذيري بيشتر براي کارگران به منظور انجام بعضي از وظايف شغلي ، جايگزين نردبان و داربست در بسياري از محل هاي کار صنعتي شده اند. استفاده از اين تجهيزات خطرات جدي را به همراه دارد که OSHA ( اداره ايمني و بهداشت شغلي ) مي گويد مي تواند منجر به جراحات و مرگ کارگران شود. در يک سال ، آژانس گزارش داد که ده مورد منجر به مرگ قابل پيشگيري و بيش از 20 مورد آسيب ديدگي قابل پيشگيري را در اثر حوادث مختلف فقط با بالابر قيچي پيدا کرده است. اداره ايمني و بهداشت شغلي مي گويد سقوط از جدي ترين خطرات مرتبط با استفاده از اين ماشين ها است. متأسفانه ، هيچ استاندارد كلي در صنعت وجود ندارد كه بطور خاص به اين موضوع بپردازد ، اما اداره ايمني و بهداشت شغلي در نامه هاي مختلف تفسير (LOI) ، نشريات و استانداردهاي ساخت راهنمايي هاي لازم را ارائه مي كند. کارفرمايان مي توانند با بررسي کامل اين اطلاعات ، درک خود را از محافظت در برابر سقوط اين ماشين هاي صنعتي بالا ببرند.

بالابر آکاردئوني و سکوي کار هوايي

انواع مختلفي از ” آسانسور ” در صنعت استفاده مي شود ، و ممکن است براي کارفرمايان گيج کننده باشد. به گفته OSHA ، بالابر آکاردئوني يک داربست متحرک است که سکوي آن فقط به صورت عمودي حرکت مي کند. به هر سکوي کاري که روي يک وسيله منتقل کننده نصب شده باشد و بتواند به صورت عمودي و يا افقي حرکت کند، سکوي کار هوايي گفته مي شود. حتي برخي از سکوهاي هوايي مي توانند حول يک شاسي عمودي بچرخند.

از آسانسورهاي هوايي براي بالا بردن کارگران در موقعيت هاي کاري دشوار استفاده مي شود که ديگر تجهيزات ، حتي بالابرهاي قيچي ، توانايي دسترسي به آنها را ندارند. به همين دليل آسانسورهاي هوايي بسيار خطرناک هستند. بلند کردن و خارج شدن کارگر در صورت عدم کارکرد صحيح ، دستگاه را بسيار ناپايدار مي کند.

استفاده از بالابر قيچي و هوايي مانند هر وسيله صنعتي ديگري که به منظور کار در ارتفاع مورد استفاده قرار مي گيرد، به طور ذاتي خطرات سقوط را براي کارگران به همراه دارد. به همين ترتيب ، درک تفاوت اساسي بين هر يک به شما اطمينان مي دهد که اقدامات صحيح ايمني را در محل کار خود انجام مي دهيد. اين امر به ويژه در مورد حفاظت از سقوط بسيار مهم است.

محافظت از سقوط

OSHA مي گويد كه كارفرمايان بايد اطمينان حاصل كنند كه كارگران هنگام استفاده از بالابرهاي قيچي و هوايي به اقدامات عمومي محافظت در برابر سقوط پايبند باشند :

محافظت عمومي در برابر سقوط

– اطمينان حاصل کنيد که نرده هاي محافظ مطابق با الزامات 1910/23 (e) موجود بوده و يا به درستي ترميم شده اند.

– دروازه ها يا دهانه هاي دسترسي روي سکو را ببنديد.

– به طور محکم و استوار روي سطح سکو بايستيد.

– از نرده هاي محافظ يا نرده ها بالا نرويد و خم نشويد.

– کار را در دسترس آسان قرار دهيد تا از تکيه دادن به بالابر جلوگيري کنيد.

– از تخته ، نردبان يا ساير وسايل به عنوان موقعيت کاري استفاده نکنيد.

محافظت شخصي در برابر سقوط

اداره ايمني و بهداشت شغلي به استفاده از محافظت در برابر سقوط شخصي در بالابرهاي قيچي و هوايي در چندين مطلب منتشر شده اشاره دارد. نوع محافظت در انواع بالابر متفاوت است. دليل اين امر اين است که طراحي و عملکرد بالابر قيچي با بالابر هوايي متفاوت است ، بنابراين درجات مختلف خطر سقوط را تهديد مي کند.

بالابر آکاردئوني (قيچي)

سازمان ايمني و بهداشت شغلي در آگوست سال 2000 طي نامه اي مي گويد بالابر قيچي نوعي داربست عمودي است. در اين نامه ، آژانس اظهار مي دارد که اگر بالابر قيچي داراي محافظ هايي باشد که مطابق با نيازهاي OSHA باشد ، اين تنها چيزي است که براي محافظت در برابر سقوط لازم است. به عبارت ديگر ، اگر بالابر قيچي داراي سيستم حفاظتي مناسب طراحي و نگهداري شده باشد ، کارگران مجبور به جدا شدن از روي سکو نيستند. خود نرده هاي کابين به عنوان محافظ لازم در برابر سقوط عمل مي کنند.

سکوي کار هوايي

محافظت در برابر سقوط براي بالابرهاي هوايي متفاوت است. استاندارد آسانسور هوايي صنعتي OSHA در اعلاميه 1910/67 (c) (2) (v) نياز به پوشيدن کمربند بدن و اتصال بند به بوم يا سبد دارد تا از سقوط يک کارمند يا بيرون رفتن از آن جلوگيري کند. کمربندهاي بدن فقط براي مهار سقوط و سيستم هاي موقعيت يابي به عنوان وسيله اي براي جلوگيري از سقوط مجاز هستند. براي محافظت در برابر سقوط به يک بند کامل بدن نياز است. در اين موارد ، آژانس مي گويد که الزامات محافظت در برابر سقوط همانطور که در 3 مه 2001 LOI توضيح داده شده اعمال مي شود. سازمان ايمني و بهداشت شغلي به حفاظت از سقوط در چهار پا بالاتر از سطح پايين تر نياز دارد. يک کارگر ممکن است در هنگام حرکت کارگر بين بالابر و سطح کار ، از آسانسور هوايي (در ارتفاعات بالاتر از چهار پا) وارد يا از آن خارج شود.

نتيجه

علي رغم تلاش OSHA براي آموزش کارفرمايان ، بالابرهاي قيچي و بالابرهاي هوايي همچنان تعدادي از چالش هاي ايمني ، به ويژه سقوط را ارائه مي دهند. اگرچه عوامل زيادي در سقوط مؤثر هستند ، اما بيشتر آسيب ها نتيجه سقوط به سطح پايين تري است که در بسياري از مواقع شامل تجهيزات ، از جمله بالابرهاي قيچي و هوايي است. خوشبختانه ، شما مي توانيد با اطمينان از محافظت در برابر سقوط اين ماشين ها و اجراي محافظات لازم ، در برابر اين خطر محافظت کنيد.

آگاهی از تفاوت بالابر آکاردئونی با سایر بالابرهای نفربر هوایی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک