• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

قیمت بالابر هیدرولیکی به چه عواملی بستگی دارد ؟

 

مقدمه

بالابر هيدروليکي از دسته ماشين آلات صنعتي به شمار مي رود و يک ماشين صنعتي از ترکيب قطعات و وسايل مختلفي که به شکل صنعتي ساخته شده اند شکل مي گيرد . بالابر هيدروليکي به دو نوع اصلي متحرک و ثابت تقسيم مي شود که هر يک روش ساخت و توليد جداگانه اي دارد و از قطعات و اجزاء عمدتا هم نام ولي متفاوت تشکيل شده اند و همين قطعات و جزئيات و نحوه ساختشان هستند که قيمت بالابر را تعيين مي کنند . نوع ثابت اين دستگاه شامل موارد زير مي شود :

– بالابر ثابت باري سنگين و نيمه سنگين

– بالابر خانگي

– بالابر فروشگاهي

– بالابر صنعتي

– آسانسور هيدروليکي

قيمت بالابر هيدروليکي ثابت

قطعات و اجزائي که در اين ماشين آلات مورد استفاده قرار مي گيرد عمدتا محصول يک پروسه آهنگري بوده که شاکله اصلي کار را مي سازد . عمليات صنعتي هيدروليک و الکتريک نيز ساير بخش هاي ساخت را شامل مي شوند . در مرحله آهنگري از فلزاتي همچون آهن و آلومينيوم استفاده مي شود که قيمت اين فلزات تاثير مستقيم بر محصول نهايي خواهد داشت . البته شايان ذکر است که قيمت همه قطعات و جزئيات در قيمت نهايي محصول تاثير مستقيم خواهد داشت ولي بعضي از آنها به دليل کاربرد بيشتر نقش موثرتري دارند . از جزئيات کار مي توان اين موارد را ذکر کرد : آهن کشي بالابر ( از شاخه ها و پروفيل هاي آهني ساخته مي شود ) ، ريل هاي آسانسوري ( از جنس آهن و آلياژهاي آهني ) ، کابين ( عمدتا متشکل از قطعات فلزي مثل آهن ) ، محور هاي چرخنده ، سيم بکسل و زنجير ، تابلو برق و متعلقات آن و يونيت پاور الکتروهيدروليک همراه با متعلقات . اکثر اين موارد قطعات و اجزاي خشک و فيزيکي هستند که قيمت تک تک آنها در قيمت کلي بالابر يا آسانسور نهايي تاثير مستقيم دارد .

يونيت پاور الکتروهيدروليک

اين قسمت از بالابر بعنوان نيرو محرکه دستگاه عمل مي کند که مجموعه اي از تجهيزات و قطعات برقي و هيدروليکي است . اين قطعات شامل منبع سيال هيدروليک (معمولا از جنس روغني) ، الکتروموتور ، پمپ هيدروليک ، شير برقي ، اتصالات و شلنگ هيدروليک ، کابل هاي برق و … مي باشد . اين قطعات هر يک بسته به نوع کاربري انواع متفاوتي دارند . بعنوان مثال الکتروموتور در بالابرهاي هيدروليکي داراي انواع مختلفي است ، مثلا براي يک دستگاه باري ساده از يک موتور هوا خشک معمولي با قيمت پايين استفاده مي شود ولي در يک بالابر خانگي يا آسانسور هيدروليکي مي بايست از يک موتور دروني يا موتور مستغرق در سيال هيدروليک استفاده کرد تا صداي کمتري ايجاد گردد که قيمت بالاتري خواهد داشت ، به همين تناسب پمپ هيدروليکي نيز داراي انواع گوناگون است که بسته به نوع استفاده قيمت هاي متفاوتي دارد . و البته شير برقي که با توجه به نوع الکتروموتور نوع و قيمت آن نيز تغيير خواهد داشت .

قيمت شير برقي هيدروليکي

اين قطعه از اجزاي اصلي در يونيت پاور دستگاه به شمار مي رود و در صورت استفاده از بالابر ساده از يک شير ساده با قيمت مناسب استفاده مي شود و براي يک يونيت پاور غوطه ور در روغن از شير برقي هاي حرفه اي با تعداد بوبين بيشتر استفاده مي شود که توليدکننده هاي محدودي در کل دنيا دارد و به همين تناسب از قيمت بالاتري برخوردار هستند . از اين شيرهاي حرفه اي مي توان به شير برقي بلين ساخت کشور آلمان اشاره کرد که داراي بوبين هاي متفاوتي است .

شايان ذکر است که در برخي مدل هاي بالابر ثابت مثل بالابر خانگي يا آسانسور هيدروليکي

قطعات و تجهيزاتي بکار مي رود که کاملا مشابه آسانسور معمولي بوده و قيمت مشخص خود را خواهد داشت که در نهايت به قيمت بالابر اضافه مي گردد . قطعاتي مثل کابين آسانسوري به تزئينات کامل و نورپردازي و آينه کاري و روکش هاي متفاوت استيل يا تجهيزاتي مثل دگمه هاي احضار آسانسوري که انواع لوکس و خاص آنها با قيمت هاي متنوع در بازار موجود مي باشد .

قيمت بالابر هيدروليکي متحرک

يک بالابر هيدروليکي متحرک يک دستگاه صنعتي است که جهت جابجايي افراد و تجهيزات در ارتفاع مورد استفاده قرار مي گيرد . برخي از آنها در فضاي باز کاربرد داشته و برخي در فضاي بسته و برخي هم در هر دو فضا کاربري دارند و با توجه به نوع بالابر و ظرفيت و ارتفاع جابجايي آن قيمت آنها نيز متغير خواهد بود چرا که از قطعات و لوازم متفاوتي در طراحي و ساخت آنها استفاده مي شود . همانطور که گفته شد اين وسيله نيز داراي انواع گوناگوني است که هر يک کاربردهاي خاص خود را خواهد داشت . از انواع اين دستگاه مي توان يه اين موارد اشاره کرد :

– بالابر هيدروليکي عمود رو ؛ مانند بالابر دکلي يا بالابر آکاردئوني ( سيزري يا قيچي )

– بالابر هيدروليکي تحت زاويه ؛ مانند بالابر تلسکوپي يا بالابر مفصلي

قطعات و تجهيزات بکار رفته در اين نوع بالابرها متفاوت خواهد بود ولي همانند بالابر ثابت از يک شاکله اصلي فيزيکي و مکانيکي به همراه متعلقات هيدروليکي تشکيل شده اند . شاکله اصلي شامل شاسي اصلي دستگاه است که عمدتا از فلزاتي چون آهن و آلومينيوم ساخته مي شود و قيمت اين فلزات در قيمت نهايي بالابر تاثيرگذار خواهد بود . ساير قطعات مکانيکي شامل زنجير و سيم بکسل و ريل هاي هدايت کننده و پيچ و مهره صنعتي و ساير قطعات جزيي مي باشد .

تجهيزات هيدروليکي بالابر متحرک بر خلاف نوع ثابت که در قسمتي جدا از سازه اصلي نصب مي گردد ، روي خود شاسي اصلي دستگاه سوار است به علت اينکه کل دستگاه يک سازه کامل و مستقل مي باشد . کليات يونيت پاور در اين دستگاه با کليات يونيت پاور در بالابر ثابت يکسان است با اين تفاوت که نيرو محرکه اصلي در اين ماشين ها مي تواند از دو نوع برقي و يا سوخت فسفري مانند ديزل يا بنزين باشد و برخي از انواع بالابرهاي متحرک مجهز به باتري هاي برقي شارژي هستند که البته همگي موجب برقراري نيرو محرکه اصلي جهت هيدروليک دستگاه است . ضمن اينکه در اين نوع دستگاه از يونيت پاور غوطه ور استفاده نمي شود ولي قطعات متفاوت ديگري همچون دکل هاي آلومينيومي يا بوم هاي تلسکوپي يا مفصل هاي لولايي در آن وجود دارد که اثرات متنوعي در قيمت بالابر خواهند داشت .

قیمت آسانسورها چه مسکونی و چه تجاری می تواند بسیار متفاوت باشد. از ابعاد آسانسور گرفته تا کارهای ساختمانی مورد نیاز برای تناسب با آسانسور، طیف گسترده ای از عناصر وجود دارد که می تواند بر هزینه کل تأثیر بگذارد.

عواملی که روی قیمت بالابر تاثیرگذار هستند

اندازه کابین : اندازه کابین می تواند بر قیمت نهایی آن تأثیر بگذارد. به طور معمول، کابین های کوچکتر می توانند مقرون به صرفه تر باشند، زیرا فضای کمتری را اشغال می کنند و به کار ساختمانی کمتری نیاز دارند، اگرچه همیشه اینطور نیست.

نوع بالابر : انتخاب یک نوع بالابر مجهزتر از دیگری می تواند هزینه های اضافی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، بالابر هیدرولیکی احتمالاً قیمت متفاوتی نسبت به بالابر پلت فرم دارد. بسیار مهم است که هر کسی که به دنبال نصب آسانسور است، چه در یک خانه یا در یک ملک تجاری، از هر گونه الزامات لازم برای تصمیم گیری صحیح در مورد نوع آن آگاه باشد.

درب های بالابر : درها موانعی قابل باز شدن در ورودی ساختمان ها، اتاق ها یا فضاهای دیگر مانند کمد هستند که به افراد، وسایل نقلیه یا کالاها اجازه ورود و خروج را می دهند. آنها معمولاً روی لولاها تاب می‌خورند و شامل مبلمان یا آهن‌فروشی می‌شوند که به آنها اجازه می‌دهد باز، بسته، بسته بمانند و گاهی اوقات قفل شوند. درهای انتخاب شده برای یک آسانسور خاص نیز بر قیمت آن تاثیر خواهند داشت. به عنوان مثال درب های اتوماتیک دارای هزینه بیشتری نسبت به درب های غیر اتوماتیک خواهند بود. بطور تقریبی می توان گفت قیمت درب بالابر و آسانسور به این ترتیب است : درب سبد قفل شو، سنسور چشمی، پرده نوری، درب لولایی، درب لولایی آسانسوری، درب نیمه اتوماتیک، درب اتوبوسی، درب اتوماتیک ساده، درب اتوماتیک رنگ کوره ای، درب اتوماتیک تمام استیل و درب اتوماتیک لاکچری. انواع بسیار متنوعی از انواع درب وجود دارد :

داخلی خارجی

امتیاز آتش / فرار

در دسترس

قاب یکپارچه / قاب جداگانه یا بدون فریم

جامد، شفاف یا نیمه شفاف، یا به صورت جزئی (مانند پانل های دید) یا به طور کامل. درهای شفاف ممکن است مطابق با قسمت K مقررات ساختمانی دارای تجلی باشند

به صورت دستی کار می کند یا نیرو می گیرد

یک برگ یا دو برگ

لولایی به سمت داخل، بیرون یا هر دو، یا چرخشی، غلتشی یا کشویی

آکوستیک

دارای رتبه انرژی

الوار (هسته توخالی یا جامد)، آلومینیوم، فولاد، UPVC، شیشه و غیره

میزان خودکار بودن دستگاه : اتوماسیون مورد نیاز برای خود آسانسور یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار است. از درها گرفته تا کنترل های عملیاتی، کلیدهای کاربری، کنترل از راه دور، توقف هوشمند و … . درجه بالاتر اتوماسیون معمولاً به معنای قیمت بالاتر است یعنی هر قدر میزان فعالیت های خودکار بالابر بیشتر باشد قیمت بالابر بیشتر خواهد شد.

تعداد توقف : در حالی که یک آسانسور می تواند چندین طبقه بالا و پایین برود، هر یک از آنها نیاز به کار ساختمانی و تنظیماتی دارد تا اطمینان حاصل شود که آسانسور به درستی کار می کند. با توقف بالابر در یک طبقه نیاز به سازه ایستگاه در آن طبقه وجود خواهد داشت، این سازه شامل آهنکشی و استراکچر کلی، درب طبقه، کلید های احضار و شرایط عمرانی طبقه می باشد. بنابراین، هر طبقه اضافی بر قیمت نهایی تأثیر می گذارد.

مسافت جابجایی : مسافت کلی که یک آسانسور طی می کند بر ارتفاع شفت (چاله بالابر) تأثیر می گذارد. هرچه این فاصله بیشتر باشد، شفت بزرگتر خواهد بود، که به معنای هزینه بیشتر است. طبق سند تایید شده B مقررات ساختمان، “ایمنی در برابر آتش”، “فاصله سفر” (مگر در مواردی که غیر از آن مشخص شده باشد، به عنوان مثال در مورد آپارتمان ها) عبارتند از : “فاصله ای که یک فرد از هر نقطه در سطح زمین تا نزدیکترین خروجی طبقه طی می کند، که توسط چیدمان دیوارها، پارتیشن ها و اتصالات تعیین می شود.” جایی که یک خروجی طبقاتی “یک خروجی نهایی یا درگاهی است که دسترسی مستقیم به یک راه پله محافظت شده، لابی آتش نشانی یا مسیر فرار خارجی را می دهد.”

“فاصله سفر” از طریق کوتاه ترین مسیر اندازه گیری می شود که اگر: صندلی ثابت یا سایر موانع ثابت وجود دارد، در امتداد خط مرکزی صندلی‌ها و باندها قرار دارد. این شامل یک پله است، در امتداد خط زمین در خط مرکزی سفر است.

در مواردی که طرح داخلی پارتیشن‌های داخلی، اتصالات و غیره در هنگام اجرای برنامه‌های مقررات ساختمانی مشخص نیست، ممکن است از فواصل مستقیم برای ارزیابی مسافت‌های سفر استفاده شود، جایی که فاصله مستقیم به b 2/3 مسافت سفر گرفته می‌شود.

«فاصله مستقیم» کوتاه‌ترین فاصله از هر نقطه در سطح زمین است که در محوطه‌های بیرونی ساختمان اندازه‌گیری می‌شود، تا نزدیک‌ترین خروجی طبقه، بدون توجه به دیوارها، پارتیشن‌ها و اتصالات، به غیر از دیوارها/پارتیشن‌های محصور به راه پله‌های محافظت‌شده.

ابعاد ساختمان : وقتی صحبت از نصب آسانسور می شود، ویژگی های خود ملک، اعم از مسکونی یا تجاری، نیز مهم است. یک ساختمان بلند به توقف های بیشتری نیاز دارد که به نوبه خود گران تر خواهد بود در صورتیکه یک بالابر خانگی عمدتاً شامل یک توقف است.

روکش کار (فینیشرها) : فینیشرها در بخش نهایی ساخت و ساز یا فرآیند ساخت استفاده می شوند و سطح نهایی یک عنصر را تشکیل می دهند. آنها می توانند از عنصری که به پایان می رسند در برابر ضربه، آب، یخ زدگی، خوردگی، سایش و غیره محافظت کنند و/یا می توانند تزئینی باشند. فینیشرها معمولاً به سطوح داخلی مربوط می شوند، اما ممکن است برای عناصر خارجی نیز اعمال شوند. آنها را می توان مرطوب یا خشک اعمال کرد. برخی از عناصر به صورت خود ساخته هستند، یعنی سطح نهایی بخشی از ماده ای است که عنصر از آن تشکیل شده است. استفاده از پوشش‌ها ممکن است شامل ایجاد بیش از یک لایه باشد، که در حالی که برخی از لایه‌ها سطح نهایی در معرض دید را تشکیل می‌دهند، با این وجود به عنوان تکمیل در نظر گرفته می‌شوند. به عنوان مثال، یک لایه زیرین یا آستر ممکن است قبل از رنگ نهایی روی دیوار اعمال شود.

فینیشرها را معمولاً به صورت زیر دسته بندی می کند :

سطوح تسطیح بر پایه سولفات کلسیم

تسطیح بر اساس سیمان / کف پوش

کاغذها / پارچه های تزئینی

موکت لبه ثابت

عایق با پرداخت رندر شده

پوشش های متورم برای محافظت در برابر آتش فولادی

کفپوش آسفالت ماستیک / زیرسازی کف

تراش فلزی / تقویت مش لنگر برای پوشش های گچ شده / رندر شده

نقاشی / تکمیل شفاف

پوشش های گچکاری شده / رندر شده / زبر

کفپوش رزینی

لاستیک / پلاستیک / چوب پنبه / لینو / کاشی فرش / ورق

پوشش های یکپارچه اسپری شده

سنگ / بتن / معدن / کاشی و سرامیک / موزاییک

کاشی کاری تراززو

بلوک چوبی / بلوک ترکیبی / کفپوش پارکت موزاییکی

Two Open Lifts Cabin In Multistory

با این حال، این یک مقدار همپوشانی در این طبقه بندی با سایر اجزای ساختمان است و برخی طبقه بندی ها ممکن است برخی از این موارد را در دسته های دیگر قرار دهند. به عنوان مثال، گچ ممکن است به عنوان یک آستر در نظر گرفته شود تا اینکه یک سنگ نهایی بخشی از ساخت و ساز دیوار یا کف و غیره باشد. پوشش‌های تزئینی شامل فهرست زیر می شود :

رنگ های آلومینیومی

رنگ های کازئین

رنگ های سیمانی

پوشش های تکمیلی بتنی

کت های فلش بتنی

رنگهای کف بتنی

رنگ کف بتنی

لکه های بتن

دیستمپر

رنگ با پیگمنت بالا

لیموشویه

رنگ های اکسید آهن میکاسی

پوشش های چند رنگ

پوشش های پاشش چند رنگ

دیستمپرهای روغنی

رنگ روغن گیاهی

رنگ های بافت پلاستیکی

رنگ های بنایی تنفسی بر پایه رزین

لکه ها و رنگ های چوب نیمه شفاف

پوشش های بنایی بر پایه سیلیکات

پوشش های تکمیلی مبتنی بر حلال

پرداخت های براق با حلال

رنگ های سنگ تراشی با حلال

روکش های مات و مسطح با حلال

پرداخت های نیمه براق با حلال

آهک پیه را شستشو می دهد

پرداخت های براق با آب

رنگ های بنایی با آب

روکش های مات و صاف متشکل از آب

پرداخت های براق میانی با آب

انتخاب پوشش ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند موارد ذیل باشد :

رنگ و ظاهر (مات، براق، ابریشمی و غیره)

بافت

الزامات نگهداری و نظافت

دوام

زندگی مورد انتظار

مقاومت در برابر آب و هوا

مقاومت در برابر خوردگی

دسترسی

آماده سازی لازم است

سهولت کاربرد

زمان خشک شدن

هزینه

مسائل ایمنی یا زیست محیطی

هدر

روکش کابین را می توان برای مطابقت با مشخصات شخصی یا ساختمانی سفارشی کرد. پرداخت های مختلف هزینه های متفاوتی خواهند داشت، بنابراین هر انتخاب بر قیمت نهایی تأثیر می گذارد. برای مثال، دیوارهای شیشه ای یا چوبی، یا نقوش تزئینی، گزینه های شخصی سازی نامحدود هستند.

دستمزد نیروی کار: در صنعت ساختمان، نیروی کار اصطلاحی است که معمولاً به کارگران غیر ماهر و دستی در یک سایت داده می‌شود، یعنی چیزی که معمولاً «کار دستی» یا «کار در محل» نامیده می‌شود. ممکن است کارهای مختلفی از جمله حفاری، نظافت، پذیرایی، حمل و بلند کردن را انجام دهد. به طور معمول، چنین کارگرانی آموزش یا صلاحیت کمی دارند و ممکن است کارکنان یک پیمانکار یا پیمانکار فرعی یا کارگران موقت استخدام شده برای بخشی یا تمام پروژه باشند. اصطلاح نیروی کار شامل مشاوران یا پیشه گران ماهر (صنعت) نمی شود. در بریتانیا در سال‌های اخیر، کارگر یدی زیادی از کشورهایی مانند لهستان و اروپای شرقی، به ویژه رومانی و بلغارستان آمده است. لهستان به ویژه لوله کش ماهر، برقکار، نجار و غیره را نیز تامین کرده است.

یکی از عوامل مهم در نصب بالابر ، هزینه نیروی کار ساختمانی است. نیروی کار هزینه های بیشتری را اضافه می کند، بنابراین مهم است که قبل از خرید آسانسور آن را در نظر بگیرید – بسته به آنچه که مورد نیاز است (مثلاً ساعات کار)، افراد و صاحبان مشاغل ممکن است هزینه بیشتری برای چنین خدماتی بپردازند.

کارهای ساختمانی : مقررات CDM پیشنهاد می کند که “کارهای ساختمانی” به معنای “… انجام هر گونه کار ساختمانی، مهندسی عمران یا مهندسی ساختمانی است و شامل موارد زیر است:

ساخت، تغییر، تبدیل، نصب، راه اندازی، نوسازی، تعمیر، نگهداری، تزئین مجدد یا سایر تعمیرات (از جمله تمیز کردنی که شامل استفاده از آب یا مواد ساینده در فشار بالا، یا استفاده از مواد خورنده یا سمی است) راه اندازی، تخریب یا برچیدن یک سازه.

آماده سازی برای یک سازه مورد نظر، شامل پاکسازی محل، کاوش، بررسی (اما نه بررسی مکان) و حفاری (اما نه تحقیقات باستان شناسی قبل از ساخت)، و پاکسازی یا آماده سازی سایت یا سازه برای استفاده یا اشغال در پایان آن.

مونتاژ در محل عناصر پیش ساخته برای تشکیل یک سازه یا جداسازی قطعات در محل از عناصر پیش ساخته که بلافاصله قبل از چنین جداسازی، ساختاری را تشکیل می دهند.

حذف یک سازه، یا هر محصول یا ضایعات ناشی از تخریب یا برچیدن یک سازه، یا از جداسازی عناصر پیش ساخته که بلافاصله قبل از جداسازی، چنین ساختاری را تشکیل داده است.

نصب، راه اندازی، نگهداری، تعمیر یا حذف خدمات مکانیکی، الکتریکی، گازی، هوای فشرده، هیدرولیک، مخابراتی، کامپیوتری یا خدمات مشابهی که معمولاً در داخل یا روی یک سازه ثابت می شوند.

اما شامل اکتشاف یا استخراج منابع معدنی یا فعالیت های آماده سازی انجام شده در محلی که چنین اکتشاف یا استخراجی انجام می شود نمی شود.

با اضافه کردن به کار مورد نیاز برای نصب آسانسور، در نظر گرفتن کارهایی که باید انجام شود تا این اتفاق بیفتد نیز مهم است. برخی از عوامل ساختمانی که باید در نظر گرفته شوند، زیرا هزینه های اضافی را به همراه خواهند داشت، عبارتند از: اندازه گودالی که باید حفر شود، هرگونه نیاز الکتریکی، ایجاد احتمالی دیوار ساختاری، و افزودن بالقوه یک تیر بالابر.

نتیجه :

عوامل زیادی بر هزینه بالابر و آسانسور تأثیر می گذارند و بیشتر به ویژگی های آسانسور و آنچه برای نصب آن نیاز است بستگی دارد. هزینه آسانسورهای خانگی نیز احتمالاً با قیمت کل آسانسورهای تجاری متفاوت است، زیرا آنها ویژگی های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، آسانسورهای تجاری، مانند آنهایی که در مشاغل خرده فروشی یا آسمان خراش ها نصب می شوند، اغلب به بیش از چند توقف نیاز دارند، در حالی که آسانسورهای خانگی معمولاً تنها یک یا دو توقف دارند.

قیمت بالابر هیدرولیکی به چه عواملی بستگی دارد ؟
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک