• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

مزایا و معایب بالابر هیدرولیک

مقدمه

سيستمهاي هيدروليک با استفاده از فشار سيال (عمدتاً روغن) در يک سيستم بسته، قدرت را انتقال مي دهند. ترمزهاي اتومبيل و کاميون ، بالابر هيدروليکي ، آسانسور هيدروليکي ، هوم ليفت ، بالابر صنعتی ، جک هاي هيدروليکي و بال عقب در هواپيما به طور معمول از سيستم هاي هيدروليکي استفاده مي کنند. بسياري از توليدکنندگان از سيستمهاي هيدروليکي استفاده مي کنند، زيرا مزاياي بسياري در مقايسه با سيستمهاي مکانيکي و الکتريکي دارند (مانند ارائه توانايي زيادي در يک فضاي کوچک). اما در مقابل اگر سيال از سيستم بيرون بيايد، موجب مشکل و ناکارايي شده و سيستم هيدروليکي از کار مي افتد.

سيستمهاي هيدروليک چگونه کار مي کنند؟

سيستم هاي هيدروليک براي ايجاد فشار از مايع استفاده مي کنند. مولکولهاي مايع بسيار به هم نزديک هستند، به اين معني که مايع تقريبا غير متراکم است. هنگامي که مولکولها به حرکت درمي آيند، به يکديگر فشار آورده و در برابر ديواره هاي مخزن قرار مي گيرند، لذا به دنبال راهي براي خروج از فشار هستند. تغيير فشار در هر نقطه از سيال تراکم ناپذير به همه نقاط و سطح مايع منتقل مي شود. اين فشار از رابطه زير به دست مي آيد : F = P × A ، که در اين رابطه F نيرو در واحد نيوتن، P ميزان فشار و A سطح مقطع در واحد مترمربع مي باشند. اين معادله، قانون پاسکال نام دارد.

در سيستمهاي هيدروليکي يک نيروي کوچک در يک سطح مقطع کوچک انتقال فشار را ايجاد و يک نيروي بزرگ را در يک سطح مقطع بزرگتر بوجود مي آورد. اساساً، اگر شما دو سيلندر کوچک و بزرگ را به هم وصل کرده و به يکي از سيلندرها نيرو اعمال کنيد، در هر دو سيلندر فشار برابر ايجاد مي شود. از آنجا که يک سيلندر داراي حجم بزرگتر است، نيرويي که سيلندر بزرگتر توليد مي کند بيشتر است هرچند که فشار در دو سيلندر يکسان خواهد بود. بر همين اساس ميتوان پي برد که نيروي لازم جهت بالا بردن چند نفر، به چه نحوي در يک بالابر هيدروليکي تأمين مي شود.

نمونه هاي سيستمهاي هيدروليکي

ساده ترين سيستم هيدروليکي که روزانه هر راننده اي بدون اينکه به آن فکر کند از آن استفاده مي نمايد، سيستم ترمز خودروي اوست. ماشين هايي که جهت بلند کردن بار و نفر و تجهيزات، از قبيل جک هاي هيدروليک و بالابر ويلچربر ، کاربرد دارند نيز از سيستم هيدروليک بهره مي برند. تجهيزات حفاري، پرس هيدروليک جهت ساخت قطعات فلزي، انواع آسانسور هيدروليکي و … همگي جزء ماشين هايي هستند که سيستم هيدروليک در آنها نقش موثر ايفا مي کند. در کل مي توان گفت هر سيستم هيدروليک همان اصل اساسي فشار و نيرو را دنبال مي کند.

مزاياي سيستم هيدروليک

به دلايل بسياري سيستم هاي هيدروليکي، مبدل بسيار قدرتمندتري نسبت به تمام نيرويي است که درحالت عادي براي انجام کار استفاده مي شود. نکته اول اينکه، دکمه ها و شستي هاي يک سيستم هيدروليک کار را براي شروع حرکت، توقف، شتاب بخشيدن و کند کردن آسان مي سازد. نکته دوم اينکه، سيستم هيدروليکي اجازه مي دهد تا دقت در انجام کار را کنترل نماييد. همچنين، به دليل اينکه اين يک سيستم مبني بر نيروي سيال است، لذا بدون استفاده از گيربکس، وينچ و يا اهرم، به راحتي با دامنه وسيعي از وزن مقابله کرده و نيروي لازم جهت انجام کار را بدون هيچ تغييري در سرعت، فراهم مي کند. در اکثر موارد، سيستم هاي هيدروليک ساده، ايمن و مقرون به صرفه هستند، زيرا از قطعات متحرک کمتري نسبت به سيستم هاي مکانيکي و الکتريکي استفاده مي کنند که باعث مي شود امر تعمير و نگهداري آنها بسيار ساده تر گردد. در ضمن سيستم هاي هيدروليک براي استفاده در کارخانه هاي شيميايي و معادن ايمن هستند زيرا باعث ايجاد جرقه نمي شوند.

معايب سيستمهاي هيدروليکي

سيستم هاي هيدروليک داراي معايبي نيز هستند. مثلا به علت وجود مايعات روانکار در سيستم هاي هيدروليک کار کردن با آنها کمي کثيف کاري دارد. و رفع نشتي يا اصطلاحاً آب بندي آنها کار دشواري خواهد بود.

کار کردن با سيستمهاي هيدروليک خطراتي نيز در پي خواهد داشت. فرضاً اگر سيال درون مخزن سيستم هيدروليکي در يک محيط خيلي گرم دچار نشتي شود، ممکن است دچار آتش سوزي گردد. همچنين در صورت از هم پاشيدن لوله ها ممکن است صدمات جدي ايجاد شده و سلامت افراد در معرض مخاطره قرارگيرد. مايعات هيدروليک داراي اثر خورندگي هستند ولي برخي نسبت به بعضي ديگر اثر خورندگي کمتر دارند. در نهايت به منظور سالم نگه داشتن سيستم هاي هيدروليکي مي بايست باکس روغن و مسيرهاي سيال را به منظور جلوگيري از نشتي مدام مورد بررسي قرار داد و در صورت لزوم بعضي قسمت ها را روغن کاري نمود.

نتيجه گيري

مزاياي سيستم هاي هيدروليکي عبارتند از قدرت، دقت، کارايي و سهولت نگهداري. اما آنها معايبي نيز دارند، آنها ممکن است دچار نشتي شده و قادر به کار نباشند، و مايعات درون آنها نيز اغلب خاصيت خورندگي دارند.

مزایا و معایب بالابر هیدرولیک
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک