• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

نحوه عملکرد یک بالابر آکاردئونی و انواع آن

 

بالابر آکاردئوني يک بالابر نفربر مي باشد که معمولاً با نيروي هيدروليک عمل مي کند که آن را با نام هاي بالابر قيچي يا بالابر سيزري يا بالابر جناقي نيز مي شناسند که انواع گوناگوني دارد. عملکرد بالابرهاي آکاردئوني به اين صورت است که براي حرکت بالا و پايين از سيستم تعادل متقابل استفاده مي کنند. مکانيزمي که بالابر براي بالا و پايين بردن از آن استفاده مي کند به نحوه تغذيه دستگاه بستگي دارد. هيدروليک ، گازوئيل و برق تنها چند روش براي تامين انرژي بالابر قيچي هستند. اين ماشين ها براي کارهاي مختلف از انجام تعميرات ساختمان گرفته تا دسترسي به مواد ذخيره شده در انبارها استفاده مي شود. ما به طور کلي مي دانيم که آنها چه کاري انجام مي دهند ، اما بالابر سيزري چگونه کار مي کند؟ نگاهي به راهنماي ما در زير بياندازيد تا در مورد قسمتهاي مختلف بالابر ، چگونگي تأثير منبع تغذيه بر مکانيزم بالا بردن آن و همچنين ايمن بودن اپراتورها در بالابر آکاردئوني اطلاعاتي کسب کنيد.

اجزاي يک بالابر آکاردئوني

ابتدا بايد قسمت هاي مختلف دستگاه را بشناسيد تا متوجه نحوه کار آن شويد . در عکس زير بخش هاي اصلي بالابر نشان داده شده است :

• سکو : بسته به مدل ، اشکال و اندازه ها و تراکم هاي مختلفي دارند. سکوهاي داراي نرده معمولاً افراد را جابجا مي کنند ، در حالي که سکوهاي فاقد نرده معمولاً براي حمل بار استفاده مي شوند. به اين سکوها “ميز بالابر” يا “سبد بالابر” نيز گفته مي شود.

• شاسي : به همين ترتيب ، اندازه شاسي نيز به مدل بالابر بستگي دارد. شاسي به عنوان بدنه اصلي عمل مي کند و با فلزهاي سخت همانند فولاد ساخته مي شود. داراي پايه هايي براي هدايت چرخ ها يا غلتک ها در قسمت زيرين دستگاه است. اين غلتک ها به همراه پشتيباني جک هاي استقرار مستحکم ، صعود و نزول ثابت و ايمني را تضمين مي کنند.

• جک استقرار : پايه هاي فلزي محکم و استواري هستند که در زير شاسي دستگاه سوار شده و در متعادل کردن بالابر نقش بسزايي دارند و همچنين مانع از سقوط آن مي شوند. استفاده از جک هاي استقرار در حين کار با دستگاه بسيار ضروري و حياتي است .

• سيلندر: بين يک تا چهار سيلندر در يک بالابر آکاردئوني استفاده مي شود. محتواي سيلندر به نوع بالابر بستگي دارد. به عنوان مثال ، بالابر هيدروليکي داراي يک سيلندر است که از مايع هيدروليک پر شده است ، در حالي که نوع ديگري از سيلندر به نام پمپ پنوماتيک با هواي فشرده پر مي شود.

• منبع تغذيه : منبع تغذيه مي تواند از يک موتور خودکار يا يک پاور هيدروليک با برق از راه دور باشد. به روش هاي مختلفي مي توان بالابر قيچي را تأمين کرد (بعداً به منابع عميق بيشتري خواهيم پرداخت.)

• شير برگشت : اين شير جريان هواي فشرده يا مايع هيدروليک را کنترل مي کند و اجازه مي دهد دوباره به درون ظرف اصلي خود (تانک روغن يا کپسول هوا) برگردد. اين قطعه تضمين مي کند که بالابر خيلي سريع پايين نمي آيد. شير برگشت تا زماني که منبع تغذيه آن را فعال کند فعال نمي شود.

• شير کنترل جريان : اين شير با کنترل سرعت خروج مايع يا هواي فشرده از سيلندر ، سرعت فرود سکو را کنترل مي کند.

يک بالابر آکاردئوني چگونه کار مي کند

نحوه عملکرد بالابر قيچي به منبع تغذيه آن بستگي دارد ، اما نتيجه حرکت حاصل از آن همان است.

در اينجا مراحل نحوه عملکرد بالابر آکاردئوني آورده شده است :

1- منبع تغذيه روشن شده و شروع به پر کردن سيلندر (ها) با مايع هيدروليک يا هواي فشرده مي کند.

2- مايع هيدروليک يا هواي فشرده از يک منطقه به منطقه ديگر رانده مي شود.

3- سيلندر به بيرون رانده مي شود و باعث مي شود پاها از هم دور شوند.

4- سکو بالا مي رود.

هنگامي که اپراتور بخواهد بالابر را پايين بياورد ، فشار يا مايعات موجود را آزاد مي کند تا روند فوق را معکوس کرده و نزول را آغاز کند. سرعت پايين آمدن آن به قدرت قيچي بالابر و وزن سکو بستگي دارد. اگر انتظار داريد بار سنگين را بلند کنيد ، بايد يک بالابر قوي تري را در نظر بگيريد زيرا وزن سنگين نيروي موتور براي فشار دادن مايع يا هوا به سيلندر را براي فشار به بيرون دشوار مي کند.

نيروي بالابر آکاردئوني چگونه تأمين مي شود؟

انواع مختلفي از اين نوع بالابر در دسترس شما است که بيشتر از نظر منبع تغذيه متفاوت هستند. در اينجا روش هاي مختلف تغذيه بالابر سيزري وجود دارد :

• هيدروليک : بالابرهاي آکاردئوني هيدروليکي از يک سيال هيدروليکي که عمدتا روغن هيدروليک مي باشد، در سيلندرها استفاده مي کنند تا مکانيزم بالابر خود را تأمين کنند . استفاده از آنها آسان است و اپراتورها معمولاً به آموزش زيادي احتياج ندارند. اين ماشين ها رايج ترين نوع بالابرهاي آکاردئوني بوده و بهترين گزينه جهت استفاده براي پروژه هاي ساده است که سرعت و اسب بخار در اولويت نيستند .

• پنوماتيک : بالابرهاي قيچي بادي از فشار هوا براي بالا و پايين بردن سکو استفاده مي کنند. آنها ضايعات يا بخار توليد نمي کنند، بنابراين در مقايسه با دستگاه هاي ديگر با هزينه کمتري گزينه پايدارتري هستند. اين ماشين ها گزينه هاي عالي براي پروژه هاي کوچکتر و استفاده در محيط داخلي هستند.

• ديزل : بالابرهاي قيچي ديزلي از طريق سوخت ديزل تأمين مي شوند. آنها بسيار قدرتمند هستند و هر دو وزن بيشتري دارند و از يک سکوي بزرگتر استفاده مي کنند. با اين حال ، به دليل دودهاي ساطع شده و صداي زياد ، اين موارد براي پروژه هاي فضاي باز يا مکانهايي که تهويه دارند بهتر استفاده مي شود.

• برقي: بالابرهاي آکاردئوني برقي از مکانيزم بي صدا استفاده مي کنند. آنها ساکت هستند ، دود منتشر نمي کنند و در مقايسه با بالابرهاي قيچي بزرگ، نيروي کمتري دارند. آنها براي استفاده در فضاهاي تنگ عالي هستند.

 

ايمني اپراتور در بالابر آکاردئوني چگونه است؟

فعاليت در ارتفاعات بلند خطرات بارزي را براي اپراتورها ايجاد مي کند. در اينجا چند روش براي ايمن ماندن در بالابر آکاردئوني آورده شده است. براي اطمينان از اينکه همه چيز به درستي کار مي کند ، از جمله ترمز و دکمه توقف اضطراري ، يک بررسي ايمني قبل از عمل انجام دهيد. مطمئن شويد که همه خدمه آموزش ديده اند و با بالابر صنعتی که براي کاربرد روزانه استفاده مي شود آشنا هستند. منطقه اطراف را از خطرات احتمالي ايمني پاکسازي کنيد.

بالابر آکاردئوني گزينه ايده آل تجهيزات سنگين براي تکميل کار در مناطق مرتفع به روشي ايمن و کارآمد است. محصولات متنوع ما را بررسي کنيد تا ببينيد چه چيزي براي پروژه شما بهتر است.

نحوه عملکرد یک بالابر آکاردئونی و انواع آن
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک