• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

نکات ایمنی در استفاده از بالابرها

14 نکته اساسی در مورد ایمنی بالابر نفربر

سکوهاي کار هوايي يا همان بالابرهاي نفربر دستگاههاي سوار بر يک شاسي متحرک و قابل ارتقا هستند که براي بالا بردن پرسنل استفاده مي شوند . اين بالابرها براي دسترسي به مکانهاي شغلي بالا مانند سقف و تجهيزات HVAC ( تاسيسات و مکانيک سيالات و لوله کشي ها ) بسيار مناسب هستند . اين نوع ماشين آلات براي پروژه هايي که نصب داربست بهترين گزينه نبوده و يا رسيدن به محل کار در نقاط صعب العبور قرار دارد ، ايده ال ترين گزينه است . مهم اين است که هنگام کار با اين ماشين آلات ، ايمني را سرلوحه کار خود قرار دهيم . ايمني بالابر صنعتي از اهميت بالايي برخوردار است زيرا حوادث مربوط به بالابر هوايي حدود 3 درصد از کل مرگ هاي ساختماني را تشکيل مي دهد . براي آماده سازي شما و تيم خود ، به ليست ايمني در بحث خطرات رايج ، اطلاعات مربوط به دستورالعمل ها و نکاتي براي جلوگيري از آسيب رساندن به راهنماي ما نگاهي بيندازيد .

يک راه عالي براي شروع بکارگيري ايمني در روز کاري خود ، مرور ليست ايمني بالابر است . ايجاد يک فرآيند ايمني ، شما و تيم شما را عادت مي دهد که هر پرچم قرمز را قبل و در حين کار با دستگاه بررسي کنيد . ما ليستي از 14 نکته ايمني را که تيم شما هنگام کار با بالابر هوايي بايد رعايت کند ، گردآوري کرده ايم . نگاهي بيندازيد تا ببينيد شما و تيمتان چه مراحلي را بايد دنبال کنيد .

1- بررسي کنيد کارکناني که در بالابر هيدروليکي کار مي کنند آموزش ديده و گواهينامه گرفته اند .

فقط افرادي که آموزش ديده و داراي گواهينامه هستند مجاز به استفاده از بالابر هستند . تأييد کنيد که گواهينامه هاي کارمند شما به روز هستند و آنها با دستورالعمل هاي سازنده براي هر دستگاه که کار مي کنند آشنا هستند .

2- قبل از کار ، هر قسمت از وسيله نقليه و بالابر را بازبيني کنيد .

براي بررسي تک تک قسمت هاي بالابر صنعتي کمي وقت بگذاريد . با خود وسيله نقليه شروع کنيد . سطح مايعات از جمله آب ، روغن هيدروليک ، سوخت و مايع خنک کننده را بررسي کنيد . موارد ديگر براي بررسي شامل باتري ها ، شارژر ، چرخ ها ، لاستيک ها ، بوق ها ، چراغ ها و هشدار دهنده هاي پشتيبان مي باشد .

با آسانسور ، بايد بررسي کنيد که همه سيستم ها مانند سيستم هاي هيدروليک ، هوا و برق و همچنين همه کنترل هاي عملکرد و اضطراري کار مي کنند . به دنبال هر قسمت از دست رفته يا گمشده ، پلاکارد يا علامت گذاري عملياتي يا آموزشي گمشده يا غيرقابل خواندن باشيد تا ببينيد تيم شما نياز به جايگزيني هر چيزي دارد . همچنين بايد اطمينان حاصل کنيد که بالابر قبل از بارگيري هرگونه پرسنل يا وسايل موجود در آن ، عملکرد مناسبي دارد .

3- منطقه کار اطراف را از نظر خطرات بررسي کنيد .

منطقه کار ايمن به همان اندازه ماشين آلات ايمن مهم است . هنگام کار در فضاي داخلي يا سرپوشيده ، بايد سقف را بررسي کنيد تا مطمئن شويد از ارتفاع کافي برخوردار است و خطرات بالقوه اي وجود ندارد . همچنين بايد کف و محيط اطراف را از نظر وجود سطوح ناپايدار ، برجستگي يا هر چيز ديگري که باعث انسداد مي شود ، بررسي کنيد .

هنگام کار در فضاي باز ، مناطق اطراف را از نظر وجود هرگونه قطره ، سوراخ ، گودال ، دامنه ، آوار و ساير موانع کف که بايد پاکسازي يا اجتناب شود ، بررسي کنيد . همچنين بايد مراقب خطوط هوايي و کابلهاي ارتباطي بالاسري باشيد . وزش شديد باد و شرايط شديد آب و هوايي خطرات عمده اي است که بايد مراقب آنها باشيد که مي تواند کارمندان شما را از بين ببرد يا در غير اينصورت به خطر بياندازد . رعايت نکات ايمني هم قبل و هم در حين کار ضروري است . در کل مي بايست در مورد کارهاي مختلفي که هنگام کار با بالابر نفري بايد انجام دهيد، اطلاعات کسب کنيد .

4- به هر دليلي از ويژگي هاي ايمني هيدروليکي ، الکتريکي يا مکانيکي غافل نشويد .

هرگونه راحتي موقتي (مانند جابجايي سريعتر تجهيزات) ارزش افزايش پتانسيل تصادفات در ازاي آن را ندارد . بنابراين نبايد بالابر را به هر نحوي يا هر شرايطي حرکت داد .

5- هنگام کار در نزديکي خطوط برق و سيم ها ، مراقب محيط اطراف خود باشيد . يک قانون خوب اين است که خطوط ، سيمها و ساير رساناها را هميشه بدون انرژي در نظر بگيريد که پايين هستند يا عايق بندي شده اند . اگر نمي توانيد به طور کامل از خطوط برق جلوگيري کنيد ، بايد حداقل 10 فوت فاصله داشته باشيد تا از حوادث احتمالي جلوگيري کنيد . همچنين بايد موقعيت مکان يابي آسانسورهاي هوايي بين خطوط برق و ساير خطرات هوايي را در صورت امکان دور کنيد .

6- خودداري از تجاوز از حد مجاز و وزن

از نظر محدوديت هاي وزني ، بايد زمان لازم را براي محاسبه وزن قبل از بارگيري و راه اندازي بالابر هوايي خود اختصاص دهيد و يادتان باشد که وزن ترکيبي اپراتور ، ابزار و مواد را نيز در نظر بگيريد . هميشه از محدوديت هاي وزني تعيين شده توسط سازنده پيروي کنيد تا از استفاده بيش از حد خودداري کنيد . به همين دليل بايد به محدوديت هاي دستيابي نيز توجه شود .

7- روي لبه سبد يا سکو خم نشويد ، ننشينيد يا از آن بالا نرويد .

حفاظ هاي ايمني سبد براي محافظت از کارگران در برابر سقوط است و نبايد از آنها براي بالا رفتن يا نشستن استفاده شود . با اين کار کارکنان در معرض خطر سقوط قرار مي گيرد و يا خود بالابر در معرض خطر سقوط قرار مي گيرد . اگر چه رسيدن به چيزي که کمي از دسترس شما وسوسه انگيز است ، پايين آوردن بالابر و حرکت دادن کل دستگاه به فاصله چند متر ايمن تر از خطر آسيب جدي است .

8- در صورت امکان از جک استقرار ، ترمز و قفل کن چرخ استفاده کنيد .

مهارکننده ها و ترمزها براي جلوگيري از تغيير مکان غيرمنتظره در زمين يا بالابر ، يک لايه پايداري ايجاد مي کنند . حتي اگر در نگاه اول زمين پايدار به نظر برسد بايد از اين موارد استفاده شود . قفل کن چرخ براي اطمينان از ثابت ماندن آسانسور هنگام کار روي شيب ضروري است .


9- روي سکو بالابر صنعتي نردبان يا داربست قرار ندهيد .

افزودن داربست به سکو يا سطل مي تواند خطر سقوط شما را بسيار افزايش دهد . فارغ از اينکه داربست زير حد مجاز باشد ، بايد از اين امر اجتناب کنيد .

بالابر آکاردئوني به دليل شکل و ارتفاع بالقوه اي که دارد ، مجموعه اي از خطرات متمايز از ساير بالابرها را شامل مي شوند که مي بايست مراقبت کنيد . توانايي آن در امتداد عمودي همراه با توانايي حرکت کلي دستگاه و در صورتي که فرد با احتياط عمل نکند مي تواند مشکلاتي را ايجاد کند . ادامه مطلب را مطالعه فرماييد تا ببينيد که هنگام کار با بالابر آکاردئوني براي ايمن ماندن بايد چه کار کنيد .

10- بالابرهاي آکاردئوني را از تجهيزات ديگر دور نگه داريد .

هنگام کار با بالابر قيچي ، اطراف آن را از ساير تجهيزات خالي کنيد . اين بالابرها در صورت برخورد به يک وسيله ديگر مي توانند به طور بالقوه ضربه خطرناک بزنند .

11- بالابر قيچي را در حالت ايستاده ( باز شده ) حرکت ندهيد .

اپراتورهاي دستگاه قبل از حرکت بايد بالابر قيچي را کاملاً پايين بياورند ، مگر اينکه در کتابچه راهنماي توليد کننده چيز ديگري ذکر شده باشد . جابجايي بالابر قيچي حتي اگر کمي باز شده باشد مي تواند بالابر را در معرض خطر واژگوني قرار دهد .

بالابرهاي بوم دار نيز به دليل طراحي آن ، اقدامات احتياطي ايمني خاصي دارند . دامنه حرکتي آن تعداد انگشت شماري از خطرات احتمالي را ايجاد مي کند تا تيم شما را در اين زمينه آگاه کند . در زير چند مورد از اين نکات ايمني براي بالابر را ببينيد .

12- مهار يا کمربند مهار کننده تمام بدن استفاده کنيد .

افتادن از آسانسور به خصوص در بالابر بوم دار بسيار محتمل است زيرا علاوه بر حرکت به سمت بالا و پايين ، به جلو و عقب نيز حرکت مي کند . قبل از جابجايي آسانسور مطمئن شويد که ايمن هستيد .

13- پاکسازي کارگران و عابران پياده از مناطق اطراف بالابر و محوطه کار آن .

دامنه حرکتي بوم دستگاه ، امکان ايجاد خطرات بيشتري را براي آسيب رساندن به فردي در منطقه اطراف فراهم مي کند . قبل از شروع هر کار ، کل محيط اطراف محل کار کردن بالابر را پاک کنيد و هشدارهاي مربوط به منطقه کاري را تنظيم کنيد تا به ديگران هشدار داده و منطقه را صاف نگه داريد .

14- بيش از حد ظرفيت وزن قابل بالا بردن بالابر از آن استفاده نکنيد .

از آنجا که بالابر تلسکوپي فقط به منظور بالا بردن افراد و وسايل هستند ، از بارگيري آن با وسايل سنگين خودداري کنيد . اين کار بالابر را در معرض خطر برخورد با اجسام و يا سقوط قرار داده و کل تيم را به مخاطره مي اندازد .

خطرات مشترک و عمومي بالابرهاي نفربر

ارتفاعاتي که بالابرهاي هوايي به آن مي رسند ، موقعيت هاي خطرناک منحصر به فرد اين ماشين ها را ايجاد مي کند . به عنوان مثال ، بادهاي شديد شرايط خطرناک کار براي بالابرهاي هوايي هستند ، زيرا باد احتمال انداختن يک بالابر هوايي را بالا مي برد . در اينجا ليستي از مواردي که بايد به آنها توجه کنيد وجود دارد :

نکات ایمنی در استفاده از بالابرها
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک