• 53806- 021
  • تهران، کیلومتر ده جاده قدیم کرج، اتوبان آزادگان، احمدآباد مستوفی، بلوار شهید ابوالقاسم، خیابان صنوبر دوم جنوبی، میدان فلسطین، انتهای خیابان سیزده آبان غربی، پلاک22 و 24

کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع های ورزشی

بالابرها تجهیزاتی هستند که از زمان ساخت یک استادیوم یا سالن ورزشی تا بعد از اتمام کار و زمانی که قصد انجام فعالیت‌ هایی مانند نظافت، سرویس دهی یا تعمیرات را دارند، پرکاربرد می‌ باشد. استفاده از این تجهیزات به شما اجازه می‌ دهد که به صورت ایمن افراد یا تجهیزات مختلف را تا ارتفاعی که مد نظر دارید، بالا ببرید و امکان کار افراد در ارتفاع‌های بالا با ایمنی مناسب فراهم شود. وجود سقف‌ های بلند در سالن‌ های ورزشی و استادیوم‌ ها نیاز به تجهیزاتی مانند بالابر را افزایش داد است، به همین دلیل در ادامه این مطلب ما در خصوص کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی بیشتر صحبت می‌ کنیم و اطلاعات مفیدی را در این خصوص با شما در میان می‌گذاریم.

 

کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع‌های ورزشی چیست؟

کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی را می‌توان در بازه‌ های زمانی مختلف یک پروژه مورد بررسی قرار داد. در ادامه ما موارد استفاده از این تجهیزات را در مراحل ساخت، تجهیز کردن و نگهداری یا تعمیرات بررسی می‌کنیم:

● مرحله ساخت
در مرحله ساخت ما باید تجهیزات مختلف را در ارتفاعات بالای سالن‌ ورزشی یا استادیوم نصب کنیم. به عنوان مثال نصب شیشه، نصب تجهیزات روشنایی مانند پروژکتورها و رنگ آمیزی مواردی هستند که برای انجام آنها باید بالابر‌های مطمئنی وجود داشته باشد تا بتوان به صورت ایمن از آنها استفاده کرد. همچنین سالن‌ های ورزشی که به شکل سوله ساخته شده‌اند، در بخش سقف به عایق‌ های حرارتی مانند پشم سنگ و پشم شیشه نیاز دارند. برای انتقال این وسایل به سقف و نصب آنها مجدداً به بالابر نیاز پیدا می‌ کنید.

● تجهیز کردن سالن ورزشی
نصب وسایل گوناگون مانند تابلوی ثبت امتیازات، نصب انواع تجهیزات الکتریکی و سیم کشی ها، انواع فن و یا دستگاه‌ های تهویه هوا و… بدون استفاده از بالابر امکان پذیر نیست.

● نگهداری و تعمیرات
تعویض تجهیزات روشنایی در ارتفاعات بالا، رنگ آمیزی مجدد بخش‌هایی که در معرض فرسایش قرار گرفتند، سرویس دهی تجهیزات مختلف به کار رفته در سالن‌ و استادیوم‌ های ورزشی و… فعالیت‌ هایی هستند که برای انجام آنها حتماً به بالابر نیاز خواهید داشت.

 

ویژگی‌ های بالابر در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی

حمل افراد و تجهیزات به صورت ایمن تا ارتفاعات بالا بر عهده بالابرها می‌ باشد. حال اگر این تجهیزات از استانداردهای معتبر دنیا پیروی نکنند، ممکن است در زمان انجام کار با آن‌ها به مشکل بر بخورید و حتی حوادث جبران ناپذیری برای شما رخ دهد. به همین دلیل است که این روزها انواع مختلف بالابر را بر اساس استانداردهای جهانی معتبر تولید و روانه بازار می‌ کنند، شما در زمان خرید یا اجاره آنها باید مراقب باشید که وسایل مورد نظرتان حتماً دارای تاییدیه ایمنی و استاندارد باشند. بالابر‌ها در دو نوع ثابت و متحرک تولید می‌ شوند که برای استفاده از بالابر در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی، شما نیاز به بالابرهای متحرک خواهید داشت. بالابر‌های مورد استفاده در استادیوم‌ ها معمولاً دارای یک بخش یدک‌کش هستند که علاوه بر تامین ثبات بالابر، به شما اجازه می‌ دهد به راحتی آن را به بخش‌ های مختلف استادیوم برده و از آن استفاده کنید.
بالابر‌های متحرک استفاده شده در سالن‌ های ورزشی نسبتاً کوچک تر هستند. برای به حرکت در آوردن این تجهیزات کافی است که آنها را بر روی چرخ‌ هایی که زیر این دستگاه‌ ها تعبیه شده است، حرکت دهید. بالابر‌های متحرک باید در زمان انجام کار ثبات کافی داشته باشند. به این صورت وقتی جک مورد نظر بالابر تا انتها باز شده، هیچگونه تکان اضافی در این دستگاه حساس نخواهد شد.

 

انواع بالابر در سالن‌ ها و استادیوم‌ های ورزشی

اینکه از کدام نوع بالابر باید در استادیوم یا سالن ورزشی استفاده کرد، بستگی به نوع کاربرد و شرایط شما دارد. ولی به طور کلی امروزه به کارگیری بالابرهای هیدرولیکی به دلیل قابلیت انتقال قدرت مناسب و درصد امنیت بالا می‌ تواند گزینه بسیار بهتری برایتان باشد. بالابر‌های هیدرولیکی دارای انواع مختلفی هستند که در شرایط مختلف می‌توانند کمک کنند تا فعالیت‌ های مورد نظرتان را انجام دهید. در ادامه برخی از انواع بالابر که در استادیوم‌ های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی می‌ کنیم:

● بالابرهای آکاردئونی
این نمونه بالابر بیشترین استفاده را در سالن های ورزشی دارند. ساختار آکاردئونی آن اجازه می‌ دهد در زمان بستن فضای کمتری را اشغال کنند. همچنین وقتی این بالابر تا انتها باز شود، شما می‌ توانید به راحتی و بدون داشتن مشکلاتی مانند لقی و لرزش فعالیت‌ مورد نظرتان را انجام دهید. این نمونه بالابر دارای دو سری شاسی استارت و استوپ می‌ باشد که یکی از آنها در بخش پایینی بالابر و دیگری در قسمت بالایی آن قرار گرفته است. وجود این شاسی‌ ها به شما اجازه می‌ دهد که بتوانید از محل انجام کار و در ارتفاع، عملکرد جک را کنترل کنید. همچنین از این بالابرها برای رنگ آمیزی بخش‌ های مختلف در استادیوم‌ ها نیز استفاده می‌ شود.

● بالابر‌های تلسکوپی
معمولا از این بالابر‌ها در سالن‌ های ورزشی استفاده نمی‌ کنند و بیشترین استفاده آنها در استادیوم‌ ها است. این بالابر‌ها گزینه‌ های خوبی برای انتقال بار و افراد می‌ باشد و دارای ایمنی مناسبی هستند.

● بالابرهای مفصلی
این بالابر‌ها علاوه بر این که اجازه می‌ دهند تا ارتفاع مشخصی بالا بروید، قابلیت حرکت در زوایای مختلف را نیز دارند. به این صورت شما می‌توانید به قسمت‌ هایی که دور از دسترس بالابرهای معمولی هستند، دسترسی داشته باشید. ساختار بالابرهای مفصلی چنین است که وقتی تا ارتفاع مورد نظر شما باز شدند، این امکان را دارند که با استفاده از مفصل تعبیه شده بر روی جک به زوایای مختلف این حرکت کنند. از این محصولات در استادیوم‌ های ورزشی بیشتر استفاده می‌ شود.

● بالابرهای کابل یا زنجیری دستی
این نمونه بالابر امروزه کاربرد بسیار کمتری دارد، چرا که روند استفاده آن سخت‌تر از نمونه‌ های هیدرولیکی می‌ باشد و امنیت آن نیز نسبت به تجهیزات جدید کمتر است. روند استفاده از این بالابر‌ها چنین است که یک نفر بر روی صفحه متحرک بالابر است و شخص دیگری با استفاده از از تجهیزاتی که در قسمت پایینی بالابر قرار دارد آن را به سمت بالا حرکت می‌ دهد. استفاده از این بالابرها نسبت به بالابرهای هیدرولیکی بسیار زمان بر و خسته کننده است.

● بالابرهای کابلی یا زنجیری اتوماتیک (وینچی)
این محصولات عملکردی مشابه با نمونه بالا دارند، با این تفاوت که نیروی لازم برای کار کردن توسط یک الکتروموتور تامین می شود. این محصولات نیز از نظر امنیتی در برابر بالابرهای هیدرولیکی ضعیف‌تر هستند و نیاز به سرویس دهی بیشتری دارند.

 

نکات ایمنی کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی

در زمان استفاده از بالابر‌ها شما باید علاوه بر این که مراقب تجهیزات و جان افراد استفاده کننده از بالابر هستید، به فکر این باشید که بالابر شما به کفپوش سالن و یا چمن استادیوم آسیب نرساند. از همین‌رو بالابر‌های مورد استفاده در سالن‌ ها و استادیوم‌ ها دارای سیستم‌ هایی هستند که فشار وارده روی آن‌ها را به صورت متعادل به زمین منتقل می‌کند و بر روی نقطه خاصی فشار وارد نخواهد کرد. ثبات بالابر در زمان انجام کار یکی دیگر از موارد بسیار مهم می‌ باشد. شخصی که در بخش بالایی بالابر ایستاده و در حال کار کردن است، باید بداند که از لحاظ ایمنی هیچ مشکلی برای او به وجود نخواهد آمد تا تمرکز کافی برای انجام فعالیت‌ های مربوطه را داشته باشد. همچنین استفاده از جک‌ های جانبی که بالابر را مهار می‌ کنند به شما اجازه می‌ دهد که علاوه بر متعادل سازی فشار وارده بر روی سطح، بتوانید با ثبات بیشتری به کار خود ادامه دهید.

کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع های ورزشی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

ادامه مطلب
بالابر چیست؟

بالابر چیست؟

بالابر به وسیله ای گفته می شود که برای حمل بار و نفر در ارتفاعات استفاده می شود. برای مطالعه
بیشتر در خصوص انواع و کاربرد بالابر وارد سایت آسیابرج شوید.

ادامه مطلب
بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟

بالابر ثابت چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر ثابت | معرفی انواع بالابر ثابت | کاربری های
بالابرهای ثابت

ادامه مطلب
بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟

بالابر متحرک چیست؟ | بررسی کاربرد و مزایای بالابر متحرک | معرفی انواع بالابر متحرک | کاربری های بالابرهای متحرک